Agrárpiac

Piac

Élet a kvóta után: merre mozdul a cukor ára?

2017. október elsejével a termelési kvóták kivezetésével a szabad piac feltételei határozzák meg a cukoripart, ami hatással lesz a cukorrépatermesztésre is.


fotó: 123rf

Berki Gyula, a Cukorrépa Termesztők Országos Szövetségének elnöke elmondta, hogy a hazánkban működő egyetlen cukorgyár, a kaposvári a tavalyihoz hasonló európai uniós minimálárat fizeti a termésértAz alacsony piaci árakat a hektáronkénti több mint 500 eurós uniós támogatás kompenzálja. Az idén mintegy 2,5 milliárd forintnyi termeléshez kötött támogatást kapnak a répatermesztők, ez hektáronként 160 ezer forint. Ez tonnánként 26,29 eurót jelent, amit 1 eurós kompenzációval egészít ki a felvásárló. Berki Gyula szerint a termelők ígéretet kaptak: ha a kaposvári cukorgyárnak az idén sikerül növelnie értékesítésből származó bevételeit, abból a cukorrépa-termelőknek is juttat majd.

Idén összesen 15 ezer hektáron termelnek itthon cukorrépát, az ágazatban mintegy 400 szerződött gazdálkodó működik. Az európai uniós szabályozás szerint Magyarországnak pillanatnyilag kicsivel több mint 100 ezer tonnás cukorkvótája van, ám ez a korlát 2017. október elsejével megszűnik és újból a szabad piac feltételei szerint termelhet a magyar gyár. A jelek arra utalnak, hogy 2017-től Kaposvár jelentősen növeli a termelését: nemrég átadtak egy mintegy hétmilliárd forintért megépített, 7000 négyzetméteres cukorcsomagoló üzemet is, amelynek kapacitása többszöröse annak, mint amit a jelenlegi, 125 ezer tonnás termelés igényel. 

A növekvő felvásárlói igény a termelésre is pozitív hatással lehet, bár egyelőre nem lehet tudni, hogy a hosszú távon gondolkodó gazdálkodók tervezik-e ültetvényeik bővítését. Akik komolyan foglalkoznak a cukorrépa-termesztéssel, most a hatékonyság növelésére koncentrálnak. 

Az elnök szerint bár a termelés és az árak liberalizálódnak a kvóta kivezetése után, ennek ellenére az árakban nem várható jelentős emelkedés.

Fórián Zoltán, a Takarékbank Agrár Központ vezető agrárszakértője szerint viszont a világpiaci verseny a következő években az egész uniós cukoripart nagy kihívás elé állítja majd és az uniós termelési kvóták kivezetésével az árak még alacsonyabb szintre kerülhetnek. Az elemző rámutatott, hogy a cukorrépa-alapú cukorgyártás vélhetően azokban a tagállamokban marad majd fenn, ahol a legversenyképesebb a termelés. A hazai ágazat ugyanakkor egyelőre nincs Európa élmezőnyében, a fenntarthatóság érdekében elsősorban a hatékonyságot kellene növelni a szakértő szerint, aki az árak terén sem festett pozitív képet: a kvóták kivezetésével az uniós minimálár is megszűnik, a világpiaci árak pedig – a többlettermelés miatt – csökkennek majd. Ráadásul a hazai piacon – ahol állandóan a külföldi felesleg keresi a helyét – még alacsonyabb árakra kell számítani.

agrotrend.hu / magyaridok, mti

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés