A New Economics Foundation nevű kutatóközpont által készített kimutatás olyan haszonnövényekre mutat egy fenntarthatóbb, Brexit utáni mezőgazdasági rendszer kulcsfontosságú terményeiként, mint a szója, a lencse, a borsó, a bab és a lenmag – írja a Farmers Weekly.
Griffin Carpenter, a New Economics Foundation gazdasági modellezője a múlt héten a Munkáspártnak elmondta:
az Egyesült Királyságnak meg kellene ragadnia a lehetőséget, hogy különféle értékű állami támogatásokkal kedvezzen az olyan haszonnövények termesztésének, mint például a szója.
A szójatermelés mögött realista gazdasági megfontolások vannak - fotó: Pixabay
Idén augusztusban a szója egységára hozzávetőlegesen 380 fontra növekedett ahhoz a 165 fonthoz képest, melybe akkor került, mikor 2002-ben megjelent az Egyesült Királyság piacán.
Annak ellenére, hogy az Egyesült Királyság mindössze 3 millió tonnát importál, egy óriási és elérhető piacot jelenthet az ország gazdálkodói számára
– állítja a szójamag-szállítmányozó Soya UK.
David McNoughton, a Soya UK vezetője szerint egyre többen foglalkoznak szójatermesztéssel, hiszen ez a tavaszi termény korrekt bruttó árrést hozhat számukra.
Ezt a véleményt erősítette meg a Savilss igazgatója és a cambridgeshire-i farm tulajdonosa, Peter Bennett is egy gazdák közötti találkozón szeptember végén a Norfolk megyei Sprowstonban. Szerinte is meg kell fontolni a haszonnövény-termesztés változatosabbá tételét a Brexit utáni piaci verseny miatt.
- A mi szemszögünkből nézve a bruttó árrés és a hozam miatt a szója egy nagyszerű növény. Egyértelmű, hogy van rá piac. Viszont néhány gazdálkodó aggódik amiatt, hogy kései aratása miatt hogyan illeszthető be a vetésforgóba – mondta Bennett.
"Nem garantálható, hogy idejében be lesz takarítva ahhoz, hogy el lehessen vetni a búzát október második hetében."
- tette hozzá a Savilss igazgatója
agrotrend. hu / fordította: Á. J.