Agrárpiac

Piac

Így alakul a dió piaca – érdemes lenne a hazai fogyasztás ösztönzésére több figyelmet fordítani

A globális diótermés 2,1 millió tonna körül alakult 2017-ben. Európában a dió ültetvényfelülete az elmúlt évtizedben folyamatosan nőtt. Magyarországon a diótermesztéssel foglalkozó gazdák mennyiségben és minőségben is jó szezont zárhattak. A belföldi dióbél kínálata egész évben folyamatos.

Az USA agrárminisztériuma (USDA) szerint a globális diótermés (héjas súlyban) 2,1 millió tonna körül alakult 2017-ben – írja az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) friss zöldség- és gyümölcspiaci jelentésében.

Kínában a termés 6 százalékkal 1 millió tonnára mérséklődött a 2017/2018. gazdasági évben (szeptember–augusztus). Az USA-ban és Törökországban is 5-5 százalékkal csökkent a dió termése 2017-ben az előző évihez képest, az előbbi 590 ezer tonnára utóbbi 58 ezer tonnára. Ukrajna diótermése 108 ezer tonnáról 113 ezer tonnára bővült a 2017/2018. gazdasági évben (szeptember–augusztus).

Európában a dió ültetvényfelülete az elmúlt évtizedben folyamatosan nőtt. Az USDA adatai szerint az Eu-ban a diótermés 116 ezer tonna körül alakult a 2017/2018. gazdasági évben (október szeptember). Az unió legnagyobb diótermelője, egyben a közösség legjelentősebb héjasdió-exportőre Franciaország, ahol 40 ezer tonna dió termett 2017-ben, hasonlóan az egy évvel korábbi mennyiséghez.

fotó:Pixabay

A héjas dió exportja 80 százalékkal emelkedett tíz év alatt, a termelés, valamint az export további növekedése várható hosszú távon is. Franciaország ugyanakkor a dióbél tekintetében nettó importőrnek számít. Az ország délnyugati részén (Grande Aquitaine) az áprilisi fagy miatt 50 százalékos volt a veszteség, ugyanakkor az ország délkeleti részén (Rhône-Alpes régió) rekordszintet ért el a termés 2017-ben.

Olaszországban 33 százalékkal 12 ezer tonnára nőtt a dió termése 2017-ben az egy évvel korábbihoz képest. A legtöbb diót Campaniban (Dél-Olaszország) termesztik, ahol a fő fajták a Sorrento és a Malizia. Emellett Észak-Olaszországban is nyereséges dióültetvényeket hoztak létre (fő fajták a Lara és a Chandler). Olaszország a világ egyik vezető importőre, elsősorban az Egyesült Államokból vásárol diót. Az USDA szerint Spanyolországban az átlagosnak megfelelő, 15 ezer tonna dió termett a 2017/2018. gazdasági évben.

Magyarország

Magyarországon a diótermés az 1990-es évek közepén 3 ezer tonna körül mozgott, majd az elmúlt évek telepítéseinek köszönhetően 6 ezer tonna fölé emelkedett. A gyümölcsös ültetvények 6,1 százalékán foglalkoznak dióval.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2018. február 14. és április 16. között a 2017. évre szóló jogi szabályozásának megfelelően gyümölcsösültetvény-összeírást hajt végre, amelynek keretében a diót is felmérik.

A diótermesztéssel foglalkozó gazdák mennyiségben és minőségben is jó szezont zárhattak 2017-ben, mivel a tavaszi fagyok csupán helyi szinten jelentkeztek és a szárazabb időjárásnak köszönhetően a megszokottnál kevesebb problémát okoztak a bakteriális és gombás megbetegedések.

Egy-két régiótól eltekintve a csapadékellátottság is megfelelő volt, így a termés mérete átlagon felüli lett.

A Magyarországon néhány éve megjelent dióburokfúró légy 2017-ben is megnehezítette a termelők dolgát.

Magyarország dió-külkereskedelmi egyenlege pozitív. A héjasdió-kivitel volumene 55 százalékkal 2,37 ezer tonnára (értékét tekintve 1,27 milliárd forintról 1,82 milliárd forintra) emelkedett 2017-ben az előző évihez képest. A kiszállítás elsősorban Németországba (973 tonna) irányult. A Lengyeltótiban található 180 hektár dióültetvényből származó termés 95 százalékát héjas formában exportálják.

A dióbél kivitele 6 százalékkal 1,65 ezer tonnára mérséklődött a megfigyelt időszakban. A dióbélexport értékét tekintve 3,17 milliárd forintról 3,27 milliárd forintra emelkedett. A dióbél exportpiaca diverzifikáltabb, mint a héjas dióé, a fő piacok Szlovákia, Franciaország és Ausztria. A héjas diót jellemzően még a betakarítás évében értékesítik, míg a dióbél döntő hányada novembertől a következő év tavaszáig kerül exportra.

fotó:Pixabay

A KSH adatai szerint az import zömét a dióbél adja, amelynek behozatala 77 százalékkal 817 tonnára ugrott a vizsgált időszakban. A legnagyobb beszállító Ukrajna volt, ahonnan 118 százalékkal több (706 tonna) dióbél érkezett Magyarországra a megfigyelt periódusban. A héjas dió elsősorban Ausztriából, valamint Németországból érkezett az országba, volumenét tekintve 2,8 tonnáról 4,3 tonnára nőtt 2017 ben az előző évihez képest.

A külpiacokon történő értékesítés mellett érdemes a hazai fogyasztás ösztönzésére is több figyelmet fordítani.

Az egy főre jutó fogyasztás ma 20-40 dekagrammra tehető, aminek jelentős része a karácsonyi időszakra koncentrálódik.

Kutatások bizonyítják, hogy a napi rendszerességgel fogyasztott dió (minimum 40 gramm dióbél) jó hatással van például a vér koleszterinszintjének szabályozására, csökkentve a koszorúér-betegség kockázatát.

A Budapesti Nagybani Piacon a belföldi dióbél kínálata egész évben folyamatos. A hazai dió termelői ára 46 százalékkal volt magasabb (3081 forint/kilogramm) 2017-ben, mint egy évvel korábban. A 2017 ben betakarított dióbelet 2018 első két hónapjában 7 százalékkal magasabb áron kínálták, mint az előző év azonos időszakában.

agrotrend.hu / AKI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés