Az Egyesült Államok kereskedelmi háborújának messzemenő hatásait már érzi az amerikai mezőgazdaság. Hacsak KÍnával vívott harcát nézzük, akkor olyan termékek is célkeresztbe kerültek, mint például a bőráruk, bor, whisky vagy éppen a füstölt és sózott marhahús. Jelenleg több mint 6 ezer termékre róttak ki vámot - olvasható a Successfull Farming oldalán.
Új piacokat kell keresni, amelyek pótolni tudják a veszteséget - fotó: Pixabay
A Bloomberg News szerint tavaly a kínai mezőgazdaságnak az USA-ból érkező importja 24,1 milliárd dollár értékkel bírt, amelynek 19%-a mezőgazdasági import volt. A sertés exportja Kínába megközelítőleg 13%-a volt az államokban tenyésztett állatoknak.
Ezekre 62%-os vámot róttak ki az ázsiaiak.
Az USA szójababpiacának helyzete valamennyire megoldódott, hiszen más országokba - mint például az EU országaiba is - sikerült megnövelni az exportot. Kína egyébként a legnagyobb szójababimportőr és az USA legnagyobb vevője is az ázsiai ország volt, ahová tavaly 14 milliárd dollár értékben importáltak az államokból.
Az amerikai szénatermelők szintén megérezték a két ország nézeteltérésének hatásait, hiszen a korábbi 8%-os vámhoz most 25%-ot adtak hozzá.
Míg egyes területeknek csak a kivitel során kell szembesülni a magas vámokkal, másokat a behozatalnál is terhelik.
- Nagyon zavaros helyzet alakult ki - nyilatkozta Chase Adams, az Amerikai Juh Iparág (American Sheep Industry) egyik vezetője. Az amerikai gyapjú 61%-át kínai textilüzemekbe exportálják, akiknek a terméke visszakerül az amerikai vevőkhöz. Így nem elég, hogy megemelték a gyapjú vámját, mindez a viszakerülő textiltermékeket is érinti.
A hangsúlyt tehát arra akarják fekteni a gazdák, hogy új piacokat találjanak, amelyek kiegyenlítik a veszteséget.
Adams szerint még ha alacsonyabb árakon adják el a termékeket, akkor is a veszteség felét meg tudnák menteni.
agrotrend.hu