Agrárpiac

Piac

Kitilthatják a tagállamok a GMO-s takarmányokat?

Az Európai Tanács elé kerülhet az a bizottsági javaslat, amelynek alapján a tagállamok saját hatáskörben tilthatnák meg saját területükön az Európai Unióban már engedélyezett génmódosított összetevők felhasználását az élelmiszerekben és a takarmányokban.


fotó: 123rf

A génmódosított növények köztermesztése mellett a GM összetevőt tartalmazó élelmiszerek és takarmányok forgalmazását is nemzeti hatáskörben szabályozhatják a tagállamok, az erre irányuló bizottsági javaslatot hamarosan az Európai Tanácsban vitatják majd. Az Európai Bizottság április 22-én nyújtotta be az erre irányuló javaslatát. 

A Földművelésügyi Minisztérium (FM) tájékoztatása szerint a tervezet jelenlegi formájában még nem kellően kidolgozott, sokat kell rajta alakítani, hogy jogi szempontból is védhető és a gyakorlatban is használható eszköz álljon a tagállamok rendelkezésére. A javaslat tehát még az asztalon van, arról várhatóan az Európai Tanácsban folytatódik a vita – közölte lapunkkal a tárca. A jogalkotási folyamat során Magyarország konstruktív javaslatokkal kívánja támogatni ezt a munkát. A minisztérium szerint a javaslat illeszkedik a hazai GMO-politikához, hiszen a hosszú távú cél az, hogy az egész magyar mezőgazdaságot, élelmiszer- és takarmány-előállítást génmódosítás-mentessé tegyük a jövőben. Ennek a törekvésnek a következő lépése lesz, hogy a jövő év elejétől bevezetik a GMO-mentes jelölést a hazai piacon.

A Földművelésügyi Minisztérium kidolgozta az ehhez szükséges jogszabályi hátteret, a miniszteri rendelet közigazgatási és társadalmi egyeztetése mára lezárult. Jelenleg tart a tervezettel kapcsolatos észrevételek feldolgozása, a jogszabály várhatóan az európai uniós notifikációs eljárást követően, a jövő év első felében lép hatályba. A rendelet alapján Magyarországon is lehetővé válik, hogy a takarmányok, a növényi alapanyagok, valamint a hús, a hal, a tej, a tojás, a méz és a belőlük készült összetett élelmiszerek GMO-mentes védjegyet kapjanak. A jelölés használata önkéntes lesz, tehát lehetőséget és nem kötelezettséget jelent az élelmiszergyártóknak. Erre egyébként már ma is számos példa van az unióban. A bevezetés előtt álló rendszer kidolgozásakor a tárca figyelembe vette az egyes tagállamok – köztük Ausztria, Franciaország és Németország – által már bevezetett szabályozásokat, így ezeket a védjegyeket kölcsönösen el tudják majd fogadni a tagállamok.

A génmódosított élelmiszerek elleni harcban nagy előrelépést jelentett az idén, hogy az Európai Unió döntése nyomán tagállami hatáskörben tiltható az uniós szinten egyébként engedélyezett GMO-k köztermesztése. Ennek köszönhetően az uniós engedélyezés előtt álló, illetve már korábban engedélyezett génmódosított kukoricafajták termesztési engedélye hazánkra nem terjed ki. A Földművelésügyi Minisztérium szerint ez jogbiztonsági szempontból sokkal előnyösebb, mintha tiltanunk kellett volna a termesztést, hiszen egy tilalmat bármikor meg lehet támadni a bíróságon. Jelen esetben azonban az uniós engedély eleve nem teszi lehetővé ezen fajták termesztését Magyarország területén.

Az új irányelv igencsak népszerűnek mondható a tagállamok körében, hazánk mellett tizenkilenc ország döntött úgy, hogy nem szeretne GM növényeket termeszteni. Eddig tizenegy tagállam és hat, Európai Unión kívüli ország csatlakozott ahhoz a Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter által indított kezdeményezéshez, amely európai összefogást sürget annak érdekében, hogy Európa GMO-mentes övezet legyen.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés