Agrárpiac

Piac

A magyar asztalra leginkább magyar bor került

Több hazai bor fogyott az elmúlt évben, mint egy évvel korábban. A forgalom annak ellenére nőtt, hogy szinte minden kategóriában drágultak a termékek.

Az AKI PÁIR adatai szerint a földrajzi jelzés nélküli és az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok belföldön értékesített mennyisége 8 százalékkal nőtt 2017-ben az előző évihez viszonyítva. A fehérborok iránt csaknem 9 százalékkal, a vörös- és rozéborok iránt 7 százalékkal nőtt a kereslet a megfigyelt időszakban – írja piaci jelentésében az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI).

A belföldön termelt borok feldolgozói értékesítési ára valamivel több mint 5 százalékkal 27 761 forintra emelkedett hektoliterenként 2017-ben az előző évihez viszonyítva. A fehérborok ára csaknem 7 százalékkal 26 011 forintra, a vörös- és rozéboroké csaknem 5 százalékkal 30 041 forintra nőtt hektoliterenként ugyanebben az összehasonlításban.

A fehérborok közül a földrajzi jelzés nélküli borok értékesítési ára 5 százalékkal 30 155 forint/hektoliterre, az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott boroké 7 százalékkal 25 571 forint/hektoliterre emelkedett. A vörös- és rozéborok közül a földrajzi jelzés nélküli borok értékesítési átlagára 16 százalékkal 29 948 forint/hektoliterre, az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott boroké pedig 3 százalékkal 30 042 forint/hektoliterre nőtt a megfigyelt időszakban.

fotó:123rf

A KSH adatai szerint Magyarország bor-külkereskedelmi egyenlege (gyöngyöző bor és pezsgő nélkül) mind mennyiségben, mind értékben pozitív volt a 2017. január–októberi időszakban, mennyiségben 29 százalékkal javult, míg értékben 3 százalékkal csökkent az előző év hasonló időszakához viszonyítva.

A borexport mennyiségben 3 százalékkal 508 ezer hektoliterre nőtt, ugyanakkor értékben 5 százalékkal 17 milliárd forintra csökkent 2017 első tíz hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva. A külpiacon értékesített mennyiség nagyobb hányadát (54 százalék) a lédig borok tették ki.

A palackos borok kiszállítása 3 százalékkal 234 ezer hektoliterre, a kivitel értéke 3 százalékkal 11,6 milliárd forintra emelkedett egy év alatt. A lédig borok exportmennyisége csaknem 3 százalékkal 274 ezer hektoliterre nőtt, ugyanakkor a kivitel értéke 20 százalékkal 5,1 milliárd forintra csökkent a vizsgált időszakban. A nemzetközi piacon továbbra is a magyar fehérborok voltak a keresettebbek, a kivitelben 82 százalékot tettek ki.

Magyarország borimportja 17 százalékkal 233 ezer hektoliterre csökkent 2017. január és október között az előző év azonos időszakához képest. Az import 56 százaléka palackos, a többi lédig kiszerelésű volt. A palackozott borok behozatala 15 százalékkal 131 ezer hektoliterre nőtt, a lédig boroké 19 százalékkal 102 ezer hektoliterre csökkent a megfigyelt időszakban. A palackos és a lédig kiszerelésű borok behozatalának összértéke 4,51 milliárd forint volt, 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A palackos borok behozatalának értéke 4 százalékkal, a lédig boroké 19 százalékkal csökkent.

Magyarország pezsgőexportja 37 százalékkal volt több a 2017. január–október közötti időszakban az egy évvel korábbinál, az ebből származó bevétel pedig 8 százalékkal nőtt. A pezsgőimport csaknem 22 ezer hektolitert tett ki a vizsgált időszakban, 42 százalékkal esett vissza, értéke pedig 17 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

Az AKI teljes piaci jelentését ITT találják.

agrotrend.hu / AKI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés