Agrárpiac

Piac

Megkezdődött az idei szüret, Csabagyöngye volt idén is az első szőlő

A Balatoni borrégióban, a Balatonboglári borvidéken mindig az elsők között kezdődik meg hagyományosan a szüret, az ültetvényeken már le is szedték a Csabagyöngyét – mondta Gál Péter a 40. balatonboglári Szüreti Fesztivál megnyitóján.

A Földművelésügyi Minisztérium (FM) eredetvédelemért felelős helyettes államtitkára kiemelte: a várakozások szerint az idei termésből mintegy 2,5-2,7 millió hektoliter bor kerülhet a pincékbe, a szüret szempontjából a csapadékmentes, enyhe napsütéses idő volna a legkedvezőbb.

A Balatonboglári borvidéket ugyan kevésbé, de a Balaton északi partján elhelyezkedő borvidékeket jelentős mértékben érintette a jégverés okozta kár. Az érintett szőlőtermelők a kárenyhítési alapból kaphatnak kárenyhítést, melynek feltétele, hogy a teljes ültetvény területén 30%-ot meghaladó hozamcsökkenés következzen be.

Gál Péter megerősítette: az FM, a jogos kárenyhítő juttatások megérkezéséig, 100%-os kamat- és költségtámogatott hitelkonstrukció kialakításával is segíti az idei évben fagykárt és jégverést szenvedett ültetvénnyel és gyümölcsössel rendelkező gazdákat.

Gépi Csabagyöngye szüret – fotó: Varga Pincészet / Facebook

A helyettes államtitkár hangsúlyozta: a magyar borászat a minőségi korszakváltás időszakát éli, ezzel együtt több feladat vár megoldásra. Hozzátette: továbbra is szükséges a borágazat minden szereplőjének a tudatos szerepvállalása annak érdekében, hogy az ágazat jövedelmezősége tartósan növekedjen.

Éppen ezért az agrártárca és a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) közötti együttműködési megállapodás keretében a szakmaközi szervezet elkészítette a borágazati stratégia első változatát, melynek széleskörű társadalmi egyeztetése most is folyik. Fontos, hogy ebbe az egyeztetési folyamatba minden szereplőt bevonjanak; a stratégiaalkotás ugyanis nem pár szakértő projektje, hanem több mint 40 ezer szőlő- és bortermelő vállalkozás közös ügye – fogalmazott Gál Péter.

A helyettes államtitkár elmondta: a stratégia megalkotásának fő célja és egyben fő feladata is egy jövőkép felmutatása, illetve egy út kijelölése a szőlészet-borászat szereplőinek, hogy fenntartható, jövedelmező és vonzó ágazattá válhasson a jövő generációi számára is.

agrotrend.hu / FM

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook