Agrárpiac

Piac

Megmentheti az áfacsökkentés a hazai tojáspiacot?

Válságban van a hazai tojáspiac, az árak ugyanis olyan alacsonyak, hogy a termelők egy része már el sem tudja adni itthon a termékét. Változást csupán a jövő évi áfacsökkentéstől várnak a termelők, azonban félő, hogy a kisebb gazdaságok addigra tönkremennek.

Az amerikai madárinfluenza-járvány miatt tavaly jelentősen nőtt a tengeren túlra irányuló európai uniós tojástermék-kivitel, ennek hatására a termelők növelték a tojóállományt. Az Egyesült Államokba történő szállítási lehetőségek azonban idén elapadtak, a felesleg pedig az unió piacán ragadt.

– A túltermelés miatt padlóra kerültek az árak, a tavalyi átlaghoz képest most a tojás felvásárlási ára 3 forinttal alacsonyabb – mondta Végh László. A Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének elnöke hozzátette: az alacsony árak húsz éve nem látott mélységű problémát generáltak a hazai piacon. A szakember szerint a legnagyobb nyomást a lengyel tojás importja gyakorolja a hazai piacra, a tisztességesen beérkező szállítmányok mellett jelentős mennyiségű jelöletlen, áfacsalt tojás kerülhet az országba, ami tovább rontja az amúgy sem rózsás helyzetet.

Kiss József kerekegyházi tojástermelő szerint ma már szinte képtelenség eladni a magyar tojást a piacon, ráadásul a porítóüzemek sem veszik át a szállítmányt. A tojás feldolgozói ára soha nem látott mélységbe, 3-4 forintra csökkent, a termelő szerint azonban legutóbb már ingyen sem voltak hajlandók átvenni a termékét az üzemek. Mindez a kerekegyházi kistermelő szerint tízmillió forintos nagyságrendű kárt okoz a gazdálkodóknak. A kistermelőket ez a helyzet a megszűnés közelébe sodorja, csupán a nagyobb vállalkozások tudnak talpon maradni és élvezni jövőre az 5 százalékra csökkenő forgalmi adó kedvező hatását – jegyezte meg.

A tojásszövetség elnöke szerint a nagyobb termelőknek is komoly gondot okoznak az alacsony árak. A kilátásokkal kapcsolatban Végh László elmondta: a nyár általában nem kedvez a tojástermelőknek, ilyenkor jellemzően csökken a kereslet. Az elnök bízik abban, hogy szeptemberre normalizálódik a helyzet, és megfordul a negatív tendencia. Jövőre az alacsonyabb áfával, illetve az elektronikus áruforgalom-ellenőrző rendszer kiterjesztésével és az ellenőrzésekkel nagy lépést tehet az ágazat a fehéredés irányába. A tisztább piac ugyanakkor nem feltétlenül fogyasztói-, hanem termelőiár-növekedést hozhat, ami a termelők életben maradását szolgálja – tette hozzá.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés