Agrárpiac

Piac

Nem várható globális gabonahiány

A teljes globális gabonatermelés 2016-ban várhatóan eléri a 2 521 millió tonnát, ami csupán 0,2 százalékkal marad el a tavalyi rekordtól, állapították meg az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) szakértői. A cukor drágulásával a FAO élelmiszerár-indexe is növekedett.

A FAO élelmiszerár-index februárhoz viszonyított mérsékelt, 1 százalékos növekedése a cukor árának emelkedését és a pálmaolaj magasabb jegyzését tükrözi, a tejtermékek árának csökkenése mellett. A 151 pontos érték az idei eddigi legmagasabb, ám még így is 12 százalékkal alatta van a 2015-ös eredménynek.

A FAO élelmiszerár-indexet a globális szinten legfontosabb öt élelmiszer (szemes termények, húsfélék, tejtermékek, növényi olajok és cukor) kereskedelmi súlya alapján átlagolva határozzák meg a szervezet szakértői. Az elmúlt évek folyamatosan csökkenő tendenciája főleg a stabil készleteknek, a lassuló világgazdaságnak és az erős amerikai valutának tudható be.

A szemes termények árindexe öt hónapja tartós visszaesésben van. A cukor ára több mint 17 százalékkal ugrott meg a világpiacokon. A növényi olajok esetében 6 százalék fölötti az árnövekedés. Zuhant a vaj és sajt ára, és ezzel együtt a tejtermékeké is. A FAO húsár-indexe nem változott.

A teljes globális gabonatermelés 2016-ban várhatóan eléri a 2 521 millió tonnát, ami csupán 0,2 százalékkal maradt el a tavalyi rekordtól. A 2016-17-es szezonra összességében valamelyest alacsonyabb gabonatermést (712,7 millió tonna) prognosztizálnak, ahogy a szárazság miatt csökkent a bevetett területek aránya Oroszországban és Ukrajnában. Ezen belül a szemesgabona-kibocsátás növekedni fog (1 313 millió tonnára); Európában és az Egyesült Államokban bőséges kukoricatermésnek várható. Ahogy Ázsiában normalizálódik az időjárás, a rizstermelés is növekvő pályára áll.

A stabil készletek és a visszafogott importkereslet együttesen befolyásolják a gabonák nemzetközi kereskedelmi volumenét, amely már a második egymást követő szezon óta mutat csökkenést. A felhasználás valamelyest meghaladja majd a megtermelt gabonamennyiséget, valószínűsítik a FAO szakértői, így hozzá kell nyúlni a tartalékokhoz.

A nagy készletek és a visszafogott világpiaci kereslet garantálják az alapvető gabonák elérhetőségét a FAO frissített Gabonakészletek és –igények gyorsjelentése szerint.

agrotrend.hu / FAO

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés