Agrárpiac

Piac

Nyomás alatt a tejtermelők: az USA is emelte a vámokat

Szigorúbb vámkorlátozást vezetett be az Európai Unióból származó tejtermékekre az Egyesült Államok, a lépés tovább növelheti az uniós és ezzel együtt a hazai tejpiacra nehezedő nyomást. Bár a hazai árak elmozdultak a nyári mélypontról, a néhány forintos drágulás nem volt elég a veszteségek csökkentésére. A legrosszabbul a kisebb szereplők jártak, az alacsony felvásárlási árak miatt többen kiszállnának a termelésből.


fotó: 123rf

Fokozódhat a nyomás az európai tejpiacon, miután az Amerikai Egyesült Államok októberben további korlátozásokat vezetett be az Európai Unióból érkező tejtermékekkel szemben. Ahogy az az Agrárgazdasági Kutatóintézet jelentéséből kiderült, az Egyesült Államok újabb vámokat vetett ki az unióból származó termékekre. A vaj esetében a december végéig érvényes korlátozás újabb 30 százalékos extraadót jelent.

A lépés főként a legjelentősebb exportáló országokat sújtja, köztük Franciaországot, Németországot, Finnországot és Dániát. A vaj mellett az uniós sajtokat is hátrányosan érinti az amerikai korlátozás: a közösségből származó sajtoknak két hónapot karanténban kell tölteniük az Egyesült Államokba történő belépés előtt, emellett címkézési korlátozásokkal néznek szembe és különböző vizsgálatoknak vetik alá a termékeket, mielőtt kereskedelmi forgalomba kerülhetnek.

Harcz Zoltán, a Tej Terméktanács ügyvezető igazgatója szerint a hazai piacra közvetlen hatása nincs az amerikai intézkedésnek, hiszen az Egyesült Államokba irányuló magyar export elhanyagolható. A közvetett hatásai azonban máris érezhetők: az amerikai szigorítás tovább fokozza az uniós piacon felgyülemlett áruk mennyiségét, ráadásul az orosz importtilalmat a második évre is meghosszabbították, így az árak várhatóan tovább csökkennek majd. Azzal, hogy az EU-ban ragadnak a tejtermékek – akár sajt, akár tejpor vagy vaj formájában –, tovább nő a piacra nehezedő nyomás – emelte ki a szakértő.

Bár szavai szerint az árak már elmozdultak a nyári mélypontról, a néhány forintos drágulás egyelőre nem elég ahhoz, hogy a hazai termelők pozíciói megerősödjenek. Egy liter nyers tejért a feldolgozók 76 forintot fizetnek országos átlagban, ez kétforintos emelkedés a nyári szinthez képest. – Szerettük volna karácsonyig megerősíteni a helyzetünket, ezzel felkészülve a jövő év eleji keresletcsökkenésre és az április-május környékén várható uniós tejtermelési csúcsidőszakra. Ez a törekvésünk azonban nem járt sikerrel – jegyezte meg az igazgató.

Meglátása szerint a jelenlegi piaci helyzet legnagyobb vesztesei a kistermelők. Esetükben sokszor a hetven forintot sem éri el a nyers tej ára, sokan ezért már azon gondolkodnak, hogy felhagynak a termeléssel. A kistermelők csupán a hazai tejtermelés 10-20 százalékát adják, számuk azonban jelentős. Sokan az egyre növekvő veszteségek ellenére sem szállhatnak ki a termelésből, mivel az előző években európai uniós és nemzeti támogatásból végrehajtott beruházásaik megkötik a kezüket. A legtöbb beruházási pályázattal ugyanis tartási kötelezettséget is vállaltak a gazdálkodók.

A helyzeten némiképp javított az előlegek október közepén megkezdett kifizetése, így a tejtermelők literenként 20-25 forintos pluszforráshoz jutnak. – Ezeknek az összegeknek ugyanakkor nem a mindennapi költségek finanszírozását kellene szolgálniuk, az uniós forrásokból fejleszteni kellene – közölte a terméktanács igazgatója. Harcz Zoltán szerint az uniós piac visszarendeződése egyedül akkor képzelhető el, ha a kontinens végre visszakapja az orosz piacot, a kínai tejpor- és vajvásárlások pedig újra az uniós termékekre összpontosulnak.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés