Hírek

Söripari kolosszus jön létre?

A világpiac harmadát ellenőrző, valódi söripari kolosszus jöhet létre, ha minden a világ első számú gyártójának tervei szerint alakul, s versenyhatósági akadálya sem lesz annak, hogy felvásárolja a világ második legnagyobb sörfőzdéjét.

Az Anheuser-Busch InBev (ABI) söripari óriáscég ajánlatot készül tenni legfőbb versenytársa, a SABMiller átvételére. Az egyesült csoport piaci értéke a jelenlegi árfolyamok szerint 275 milliárd dollár körül alakulhat, s a cégek olyan, gyorsan növekvő piacokon –  Latin-Amerikában és Afrikában – terjeszthetik termékeiket, ahol eddig vagy az egyik, vagy a másik nem vagy alig volt jelen, Ázsiában pedig közös fellépéssel terjeszkedhetnek. Ahogy az egyik piac­elemző megjegyezte, az igazi vonzerőt Afrika jelenti, ahol az ABI még nem vetette meg a lábát. A fejlődő piacok azért is fontosak a globális sörgyáraknak, mert Észak-Amerikában és Európában a fogyasztók egyre jobban keresik a független gyártók, illetve a sörmanufaktúrák termékeit. A brit központú SABMiller – amely Magyarországon a Dreher Sörgyárak Zrt. tulajdonosaként van jelen – szerdán közölte, hogy értesült az AB InBev szándékáról, de addig nem nyilatkozik, amíg az ajánlatot hivatalosan meg nem kapja. Ennek megtételére az ABI-nak a brit törvények szerint október 14-éig van ideje. A brazíliai befektetők alapította 3G Capital magánbefektetési társaság által ellenőrzött AB InBev szintén megerősítette a lépést.

Az egyesülésről szóló szóbeszéd már régóta keringett a piacon, az időzítés elemzők szerint optimálisnak tekint­hető – augusztus óta ugyanis 15 százalékot esett a SABMiller részvényárfolyama. Piaci kalkulációk szerint az ABI-nak részvényenként legalább 62 dollárt kell fizetnie a brit sörgyárért, de elképzelhető a papíronkénti 68 dolláros vételár is, ami – beleszámítva a SABMiller adósságát is – összesen 130 milliárd dollárra kerekedhet ki. Ezzel az akvizíció 2015 legnagyobb ügylete lenne. A hír kipattanása után mindkét óriáscég részvényei emelkedtek, de felértékelődtek más gyártók – a Heineken, a Carlsberg és a Diageo – papírjai is, mivel ha a fúzió sikertelen lesz, a SABMiller felvásárlási célpont után fog nézni. Különösen a Heineken érezheti megcélzottnak magát, mivel a brit cég tavaly egyszer már próbálkozott, de nem járt sikerrel. A Reuters szerint az AB InBevnek tavaly 21,1, a SABMillernek pedig 15 százalékos volt a globális sörpiaci részesedése az eladott ital mennyisége szerint. Az ABI olyan márkákat mondhat magáénak, mint a Budweiser, a Stella Artois és a Corona, míg a SABMiller többek között a Peroni, a Grolsch és a Pilsner Urquell sörökről ismert.

 

A Reuters által idézett megfigyelők arra hívják fel a figyelmet, hogy a tranz­akció kivitelezését minden bizonnyal komoly monopóliumellenes vizsgálódás előzi meg, különösen az Egyesült Államokban, ahol a két cég együttesen több mint 70 százalékos részesedéssel bírna. Ezért az Egyesült Államokban, de Kínában is számos érdekeltségtől kellene megválniuk, így együttes globális sörpiaci részesedésük 28 százalékra olvadna. Az Egyesült Államokban a SABMillernek nagy valószínűséggel túl kell majd adnia 58 százalékos tulajdonhányadán abban a vegyes vállalatban, amelyet egy másik helyi piaci szereplővel, a Molson  Coorsszal birtokol, s amelynek révén 25 százalékos a piaci részesedése.

magyaridok.hu

 

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook