Agrárpiac

Piac

Tolna helyett már Somogyba tejelnek

A tervek szerint Kaposváron márciustól dolgozzák fel a toponári tejet. A mosdósiak áprilistól naponta 12-15 ezer litert értékesítenek a helyi tejüzemnek, s a negyven dolgozót alkalmazó agrárcég vezetői remélik, hogy megerősödik az egyelőre veszteséges tejágazat.

 – A tejtermelők összefogtak, s kedvezőbb áron kívánják értékesíteni az alapanyagot – emelte ki Keszthelyi István, a mosdósi Mawa Kft. ügyvezető igazgatója. – Mindannyian stabilizálni akarjuk az átvételi árakat, s nem a pillanatnyi világpiac körüli összegért kívánjuk eladni a tejet. A csaknem ezer szarvasmarhával foglalkozó vállalkozás célja a tejágazat fellendítése. Tavaly a csapnivaló árak következtében 100 millió forintos árbevétel-kiesést szenvedtek el. Keszthelyi szerint tarthatatlan állapotok alakultak ki tavaly: negatív rekordnak azt tartja, amikor egy liter alapanyagért csupán 64 forintot utaltak nekik. A Magyar Tej Társulás tagjaként azt szorgalmazzák, hogy az árképzés alapját a német, a lengyel, a cseh, a román, a szlovén valamint a szlovák tej átlagárak képezzék. Kaposváron teljesül ez a kérés.

– Mindenki a biztonságra törekszik – hangsúlyozta. – Senki nem akar tartósan veszteséget lekönyvelni, mivel így képtelenség szarvasmarhát tartani.

A cégvezető korrekt kapcsolatra számít a tejüzemmel, s magasabb árakban bízik. Még Tolnába szállítják a tejet, literenként közel 85 forintot kapnak, a somogyi megyeszékhelyen 90 forint feletti összeggel számol. Keszthelyi rámutatott: 40 dolgozóért felelős, s már csak ezért is döntő, hogy fellendüljön a tejágazat, melynek veszteségeit legutóbb is a növénytermesztés nyereségéből fedezték.

– Ha kedvezően alakul a bevétel, ismét gondolhatunk beruházásra – folytatta. – Időszerű egy új istálló építése, s a fejőház korszerűsítése: ez csaknem 600 millió forintos tétel.

Tavasszal új menetrend lép életbe

Tervek szerint március elsejétől toponári Kapostáj Zrt., s április elsejétől a Mawa Kft. szállít a kaposvári tejüzemnek. Szommer Gábor, a Finofood Kft. kereskedelmi igazgatója a lépést azzal indokolta, hogy erősíteni akarják a lokális, regionális üzleti kapcsolatokat. A Fejér megyei beszállításaik rövidesen megszűnnek, s új belépőként a két somogyi vállalkozásban előállított alapanyagot veszik át.

– Józan gazdasági döntés áll az ügy hátterében – hívta fel a figyelmet a szakember. – Egyrészt alacsonyabbak a szállítási költségek, másrészt kisebb a környezetterhelés. S azt gondolom fontos fejlemény, hogy a nálunk feldolgozott tej mintegy 90 százaléka somogyi gazdaságokból származik.

Szommer Gábor úgy fogalmazott: abban bíznak, hogy hosszú távon, két oldalú előnyökön alapuló kapcsolatot építenek ki az új partnerekkel is, melyet várhatóan évről évre megújítanak.

Ráerősítenek az exportra

A tejüzem mintegy hat milliárd forint bevételt könyvelt el 2016-ban, s a gondokat a csaknem 160 főt foglalkoztató vállalatnál is érzékelték. A kereskedelmi igazgató rámutatott: 2017 remélhetően a tejágazat stabilizációjáról szól majd. Erre alapozva közel hétmilliárd forintos forgalmat terveznek, s újabb piacokon akarnak megjelenni. Az idén tovább kívánják növelni az exportot is: a meglévő horvát, és román megrendeléseken kívül később a bulgár, a görög, valamint a szerb és a macedón piacra is szállítani szeretnének.

Baranyai Sándor, a mezőgazdasági termelők érdekvédelmi szövetségének somogyi elnöke – aki korábban tíz évig irányította a Kapostáj Zrt.-t – is értesült a döntésről. Azt mondta: a gazdaságok érdeke, hogy a legjobb árat érjék el. Ez a lépés az összefogás eredménye.

agrotrend.hu / sonline.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook