Élelmiszergazdaság

Piac

A madárinfluenza pillanatok alatt elérte, amiért az állatvédők évek óta harcoltak

A madárinfluenza elérte, amit az állatvédők évek óta próbálnak kiharcolni: Franciaországban megállította a hízott máj (foie gras) előállítását. A hatóságok így próbálják megakadályozni a nem rég újólag megjelent vírus továbbterjedését. Az írás a Decanter beszámolója alapján készült.

Foto:123RF

Délnyugat-Franciaország 18 térségében a tenyésztők legalább augusztusig nem küldhetnek libákat és kacsákat a vágóhidakra, derül ki az állam agrárminisztériumának közleményéből. A lépés célja, hogy a közegészségügyi tisztviselőknek segítsen megakadályozni a régióban a madárinfluenza (H5N1) farmról farmra történő továbbterjedését.

Ez a maga természetéből fakadóan jelentős mennyiségű hízott szárnyasmáj előállítása elé is gátat gördít.

A világ hízottmáj-felhozatalának háromnegyedét Franciaország biztosítja, és éppen a dél-nyugati régió a specialitás előállításának egyik legjelentősebb területe. Az árak várhatóan emelkedni fognak, és a kormány tisztviselői azt ígérték, kompenzálni fogják a termelőket.

A Petához hasonló állatvédő szervezetek, már évek óta azt hangoztatják, hogy a hízott máj előállításának hagyományos módszere – vagyis a libák és a kacsák gabonával történő erőszakos etetése (tömése) – kegyetlen, és azonnal be kell szüntetni a technikát.

Számos országban már ez előtt is sokszor jelentős politikai témává nőtte ki magát a kérdés. 2012-ben Kaliforniában (USA) például konkrétan törvénybe ütközőnek nyilvánították a metódus további használatát, ám a szövetségi bíróság 2015-ben hatálytalanította a tilalmat. Amint arról az Élelmiszer Online is beszámolt, Kalifornia tisztviselői ezután fellebbezést nyújtottak be az ítélet ellen, hogy az interdiktum ismét életbe léphessen.

agrotrend.hu/elelmiszer

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés