Hírek

A magyar mangalicatermékek meghódították a világpiacot

A magyar mangalicatermékek meghódították a világpiacot Szingapúrtól Kanadáig, jelen vannak többek között Japánban, az Egyesült Államokban, Brazíliában, de a mi életünkben is kedves szerepet töltenek be – mondta Nagy István agrárminiszter a 12. Budapesti Mangalicafesztivál hivatalos megnyitóján, szombaton.

Kiemelte, a magyar állattenyésztésnek nagy lehetõsége a mangalica fajta, mutatva azt is, hogy mennyire fontos a magyar genetikai állomány megõrzése – írja az MTI.

Nagy István hangsúlyozta, hogy az állatainkban rejlõ genetikai kincsek pótolhatatlanok. Meg kell becsülni azokat a genetikai örökségeket, amelyekkel rendelkezünk – mutatott rá.

Kiváló termékek készülnek a mangalicából – fotó: pixabay.com

A miniszter úgy fogalmazott, mindnyájan büszkék vagyunk a mangalicatermékekkel megújuló magyar gasztronómiára, emlékeztetve, hogy harminc évvel ezelõtt a mangalica sertésfajta majdnem eltûnt Magyarország területérõl.      

Tóth Péter, a Mangalicatenyésztõk Országos Egyesülete elnöke az elmúlt huszonöt évet a mangalica újjászületése történetének nevezte. Az egyesület azon dolgozik, hogy ez a tendencia folytatódjon. A fesztiválok megrendezésével szeretnék elõsegíteni, hogy minél több gazda kerüljön helyzetbe, közelebb a piachoz – mondta Tóth Péter.

A Mangalicatenyésztõk Országos Egyesülete rendezésében 12. alkalommal nyílt meg pénteken a Budapesti Mangalicafesztivál. Az egyesület a fõvároson kívül minden évben Debrecenben, Székesfehérváron, Szegeden rendezi meg a mangalicafesztiválokat.

A fesztiválon díjazták a rendezvényen árusító egyesületi tagok termékeit öt kategóriában. 

A szárazáru kategória elsõ helyezettje lett Tóth László túrkevei tenyésztõ. Zsiradékáru kategóriában elsõ lett a badacsonytomaji Istvándi és Társa Kft., a disznósajt kategória gyõztese a Kiskunfélegyházi Mezõgazdasági Iskola. A kenõmájas kategória elsõ helyezettje a megyaszói Harangod-Mag Kft., az érlelt-füstölt nemes húsrészek kategóriájában elsõ lett a Harangod-Mag Kft. A zsûri az összesített pontszám alapján a fesztivál Termék Nagydíj elismerését a Kaba településhez tartozó Kövér-tanya termékeinek adta.

Az egyesület adatai szerint 2019 januári adatok alapján Magyarországon megközelítõleg 200 mangalica tenyészet mûködik, számuk folyamatosan változik, az elmúlt öt év átlagában növekvõ tendenciát mutat. A termékkínálat folyamatosan bõvül, például kapható már két éven át tokaji aszúborban érlelt mangalica sonka is.

A Mangalicatenyésztõk Országos Egyesülete 2019-ben ünnepli fennállásának 25. évfordulóját. Az egyesület tagjainak létszáma 200-220 között mozog, így õk eredetigazolt és hitelesített mangalica állománnyal rendelkeznek.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés