Élelmiszergazdaság

Piac

Az Európai Unió bírságot szabott ki a zöldségkonzerv gyártókra

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 101. cikke és az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodás 53. cikke egyértelműen tiltja a kartellezést és minden egyéb, a tisztességes versenyt korlátozó üzleti magatartást.

Az Európai Bizottság vizsgálata megállapította, hogy a Bonduelle, a Coroos és a Groupe CECAB egyes zöldségkonzervek esetében – melyeket az Európai Gazdasági Térség kiskereskedelmi szereplõinek és/vagy vendéglátóipari vállalkozásainak szállítanak be – több, mint tizenhárom éve kartellezést folytattak. A három vállalat beismerte a kartellezésre vonatkozó vádakat és az ügy rendezésében állapodott meg. Az Európai Bizottság 31 647 000 EUR összegre büntette a Coroos-t és a Groupe CECAB-ot az Európai Unió monopólium ellenes szabályainak megsértése miatt. A Bonduelle, mivel a kartell tényét jelentette, megúszta a bírságot – írja a FruitVeb.

fotó: 123rf.com

Ez a második kartellezési ügy konzerv élelmiszerekkel kapcsolatban. Korábban gombakonzerv gyártóknál merült fel kartellezés vádja. Az Európai Bizottság ebben az ügyben elõször 2014 júniusában a Bonduelle, a Lutèce és a Prochamp vállalatokat találta vétkesnek és összesen körülbelül 32 millió eurós büntetést szabott ki rájuk. Késõbb, 2016 áprilisában az ügyben érintett spanyol Riberebro nevû céget is megbírságolta 5,2 millió euróra.

Margarethe Vestager versenypolitikáért felelõs uniós biztos hangsúlyozta: „Az európai fogyasztóknak megfizethetõ áron kell hozzájutnia az élelmiszerekhez. A piaci verseny ezt lehetõvé teszi. De verseny helyett a Coroos és a Groupe CECAB megegyezett egymással a piac felosztásáról és a zöldségkonzervek Európa szerte fix áráról. Ezt több, mint tíz éven keresztül tették. Az ilyen kartellek egyértelmûen sértik az európai fogyasztók érdekeit és jogait. A mai döntés egyben világos, egyértelmû üzenet is a vállalatoknak, hogy az ilyen üzleti magatartás nem elfogadható az Európai Unióban.”

A hivatalos Európai Uniós állásfoglalás szerint: „A kartellben érintett három vállalat célja az volt, hogy megõrizzék vagy megerõsítsék piaci pozícióikat, szinten tartsák vagy emeljék eladási áraikat, valamint az, hogy csökkentsék a bizonytalansági faktort jövõbeni kereskedelmi folyamataikban, saját elõnyükre alakítsák és kontroll alatt tartsák a marketing és kereskedelmi feltételeket.”

„Céljaik elérése érdekében a vállalatok megegyeztek az árakban, a piaci részesedésekben és a mennyiségi kvótákban, egymás között felosztották a piacot és a vásárlókat, különbözõ tendereken összehangoltan indultak és a kereskedelem szempontjából érzékeny adatokat cseréltek egymás között.”

A kartell a Bonduelle részvételével 2000 január 19-tõl 2013 június 11-ig, majd már csak a Coroos és a CECAB részvételével 2013 október 1-ig mûködött, tevékenységük az egész Európai Gazdasági Térségre kiterjedt. Az Európai Bizottság vizsgálata feltárta, hogy a jogsértés három különbözõ megállapodást takar:

  • megállapodás saját márkás zöldségkonzervek – mint a zöldbab, zöldborsó, borsó-répa mix és a makedón zöldségkeverék Európai Gazdasági Térségen belüli kiskereskedelmi egységeknek történõ gyártására-értékesítésére vonatkozóan

  • megállapodás a saját márkás csemegekukorica konzerv Európai Gazdasági Térségen belüli kiskereskedelmi egységeknek történõ gyártására-értékesítésére vonatkozóan

  • megállapodás mind a vállalatok márkanevei alatt forgalmazott, mind a saját márkás (kiskereskedelmi egységek nevei alatt forgalmazott termékek) zöldségkonzervek kiskereskedelmi egységeknek és a vendéglátóiparnak történõ értékesítésére vonatkozóan, különösképpen Franciaországban

A Coroos csak az elsõ megállapodásban vett részt, míg a Bonduelle és a CECAB mindhárom egyezséget betartva mûködtek együtt.

A Bonduelle a kartell felfedéséért cserébe teljes védettséget kapott, így elkerülte a 250 millió eurós bírságot.

A Coroos és a CECAB a vizsgálat során együttmûködtek a hatóságokkal, valamint méltányossági kérelmet nyújtottak be és a vitarendezés lehetõségével is élni kívántak, így a kiszabott bírságok mértéke csökkent. A csökkentés mértéke tükrözi a cégek együttmûködésének idõzítését és azt, hogy az általuk szolgáltatott bizonyítékok milyen mértékben segítették az Európai Bizottság munkáját a kartell létezését bizonyító eljárás során.

Az egyik (meg nem nevezett vállalat) a 2006. évi bírságkiszabási iránymutatás 35. pontjára hivatkozva jelezte, hogy a kiszabott bírságot nem tudja megfizetni, annak mértéke pénzügyi helyzetéhez képest túlzó.

A Bizottság a társaság elmúlt évekre vonatkozó pénzügyi kimutatásai, a jelenlegi és az elkövetkezõ évekre vonatkozó elõrejelzések, a gazdasági erõ, a jövedelmezõség, a fizetõképesség, a likviditás, valamint a külsõ pénzügyi partnerekkel és a részvényesekkel fennálló kapcsolatok alapján értékelte a kérelmet és tovább csökkentette a bírság mértékét.

Az eredetihez képest a Coroos méltányossági kérelme 15, a Groupe CECAB beadványa 30 százalékkal csökkentette a bírság összegét. E mellett a vitarendezés lehetõségét választva mindkét társaság további 10 százalékos mérséklésre volt jogosult.

A fizetendõ összegek azonban még így is igen magasak, a Coroos 13,647 millió eurót, a Groupe CECAB 18 millió eurót kell befizessen az uniós kasszába.

A kiszabott bírságok sorsa és a vitarendezés lehetõsége

Az Európai Unió monopóliumellenes szabályait megsértõ társaságok a kiszabott pénzbírságot az Európai Unió központi költségvetésébe fizetik be. A bírságok csökkentik a tagállamok következõ évi befizetési kötelezettségeit, így hozzájárulnak az Európai Unió finanszírozásához és végsõ soron csökkentik az adófizetõk terheit.

2008-as bevezetése óta ez a mostani a harminckettedik vitarendezési eljárással lezárt ügy. Az ilyen eljárásban a felek elismerik a kartellben való részvételüket és felelõsségüket.

A vitarendezésre az Európai Unió Tanácsának 1/2003/EK rendelete ad lehetõséget és lehetõvé teszi az egyszerûsített eljárás lefolytatását. A vitarendezési eljárás minden félnek elõnyös, egyszerûsíti és rövidíti a vizsgálatokat, mely következtében csökkennek a költségek és erõforrások maradnak szabadon más gyanús esetek kivizsgálására.

A Conserve Italia ellen még folyik a vizsgálat

Az Európai Bizottság egy negyedik vállalat, a Conserve Italia olasz cég ellen is vizsgálatot folytat. A vállalatra nem vonatkozik az elõbbi ügyben született döntés, „ezért a cég esetében a vizsgálat a kartellezési ügyekben szokásos (nem vitarendezéses) eljárás keretében folytatódik” – írja a Bizottság közleménye.

agrotrend.hu / FruitVeb

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook