Élelmiszergazdaság

Piac

Bajban van a magyar dinnye

Jól kezdődött itthon a dinnyeszezon, de július második felében a termesztők az exportpiacokra nehezebben tudták eljuttatni az árut, mint az előző években – mondta Göcző Mátyás, a Magyar Dinnyetermelők Egyesületének társelnöke. Szerinte a hazai túlkínálat (amelynek kapcsán a dinnyések a Lidl-t hibáztatták a túl alacsony árért) is azért alakult ki, mert beragadt a máskor külföldre vitt dinnyemennyiség a magyar piacra, pedig a termés nem is volt túl nagy.

A szakember szerint az okok egyelőre nem pontosan ismertek, az egyesületnek és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának is feladata, hogy megállapítsák, miért nem kelendő a magyar dinnye. Ez a munka már el is kezdődött: a két szervezet mind az öt termesztőkörzetben előadásokat tartott a gazdáknak arról, milyen feltételeknek kell megfelel­niük, ha jó piacot akarnak találni – írja az index.hu.

Még mindig nagyon sok a külföldről behozott donnye a boltokban – fotó: pixabay.com

Göcző Mátyás szerint egységesíteni kell a magyar árualapot, a dinnye külalakja nem lehet olyan heterogén, mint manapság.

Azért a felvásárlóknak és a nagy láncoknak is van felelőssége, mondta: "A felvásárlótelepeken az árut szigorú követelmények alapján veszik át, emiatt elég sok a kieső mennyiség, ennek ellenére gyakran kritikán aluli kínálattal találkozunk a boltokban."

A magyar dinnye utáni kereslet visszaesése az erősebb versennyel is magyarázható, Romániában is elkezdtek dinnyét termelni, és az utóbbi időben a korábban főleg belpiacra termelő olaszok jó minőségű áruval jelentkeztek az európai piacokon. 

Göcző arról is beszélt, ma már nem igaz a mondás, hogy Lőrinc után nem szabad dinnyét venni, több régióban is törekszenek a szezon széthúzására a termelők, ezért még szeptemberben is lehez találkozni jó dinnyével. 

Dinnyefronton szinte minden nyáron feszültség van Magyarországon, emlékezetes volt például, amikor a dinnyetermesztők védelmében a kormány kezdett dinnyekartell szervezésébe, de az ötlet aztán elhasalt a GVH közbelépése miatt.

agrotrend.hu / index.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook