Élelmiszergazdaság

Piac

Betiltott növényvédő szer egy magyar kígyóuborkában

Kígyóuborkát kellett kivonni a forgalomból, miután a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laborvizsgálatai nem engedélyezett növényvédő szer hatóanyagot mutattak ki egy tolna megyei kiskereskedő raktárában vett mintából. A forgalomba került kígyóuborka fogyasztása rövid időn belül jelentkező emésztési panaszokat okozhat.

A NÉBIH ellenőrei az éves ellenőrzési terv alapján növényvédőszer-maradék vizsgálat céljából a Tolna megyei P. Szigeti Mónika kiskereskedő raktárában vettek mintát, ahonnan több zöldségboltba is történt szállítás. A jelenleg rendelkezésre álló dokumentumok alapján, a megmintázott kígyóuborkát a szegedi telephelyű Floratom Kereskedelmi Szövetkezet szállította a raktárba és a csongrádi P. Péter őstermelő termelte.

A laborvizsgálat a mintában határérték feletti mértékben mutatott ki rovarölő szer hatóanyagokat: acefát 0,73 mg/kg és metamidofosz 0,088 mg/kg. Sem az Unióban, sem Magyarországon nem engedélyezett egyik hatóanyag használata sem.

A mért szermaradék mennyiség – a szokásosnál jelentősen nagyobb mennyiségű uborka fogyasztása esetén – rövid időn belül jelentkező tüneteket okozhat, de hosszú távú, egészségügyi károsodást nem jelent. Normál fogyasztási szokásoknak megfelelő mennyiségben tüneteket nem, vagy kis eséllyel okozhat. Mindkét hatóanyag nagy dózisban okozhat émelygést, hányást, gyengeséget, ugyanakkor gyorsan felszívódnak és eloszlanak a szervezetben.

Magzatkárosító, mutagén vagy génkárosító hatást nem figyeltek meg egyik hatóanyag esetében sem. Aki mégis tapasztalja a kígyóuborka elfogyasztását követően a fentiekben is felsorolt tüneteket annak a NÉBIH azt javasolja, hogy keresse fel a kezelőorvosát.

Az országos főállatorvos azonnali vizsgálatot rendelt el, az érintett tételeket a kereskedelmi forgalomból visszahívják. A NÉBIH az esetet – a tiltott növényvédőszer használata és annak élelmiszerbiztonsági kockázata miatt – kiemelt ügyként kezeli. A továbbiakban a hatóság folyamatosan közli az érintett helyeket és egységeket, ahonnan a vásárlókhoz kerülhetett a termékből.

agrotrend.hu / nébih

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés