Élelmiszergazdaság

Piac

Egészségesebbek és vegyszermentesek is a helyi termékek

Egyre többet költünk egészséges, környezetkímélő élelmiszerekre. Ezzel arányosan növekszik a helyi termelők száma is. Hét termelő kapott védjegyet eddig a Duna–Dráva Nemzeti Park területén, az érdeklődés folyamatos.

Növekszik az országban az egészséges élelmiszer iránti kereslet a Tudatos Vásárlók Egyesülete szerint. Bővül a bioélelmiszerek piaca és a közösségi mezőgazdaság forgalma. A felmérések szerint 2014 és 2016 között bioélelmiszerre 19 milliárd forintot költöttek a vásárlók.

– Folyamatosan növekszik a védjegyes termékek száma a működési területünkön – mondta Komlós Attila, a Duna–Dráva Nemzeti Park marketing- és kommunikációs menedzsere a Dunántúli Naplónak. – Ezek olyan jellegzetes helyi, kereskedelmi forgalomba hozható kézművestermékek, melyek többnyire természetes alapanyagokból készülnek, és igazoltan a Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóság működési területéről, természetvédelmi oltalom alatt álló területről származnak, és előállításuk a térség hagyományain alapszik.

fotó:Dunántúli Napló

Jelenleg nyolc ilyen, védjegyet elnyert terméket találhatunk a palettán, ők öt évig jogosultak a védjegy használatára, és számos rendezvényen találkozhattunk velük. Itt vannak a lekvárok, zöldségkrémek, aszalt gyümölcsök, teák, medvehagymás só és a medvehagymás bigyó.

– A természetet tiszteljük, és sokféle kezdeményezéssel, részvétellel teszünk a fenntarthatóságáért – fogalmazta meg hitvallását Németh Ibolya, a Biobia termék ötletgazdája, őstermelő, aki zöldség-, gyümölcs- és gyógynövénytermesztéssel foglalkozik. – A termékeket hagyományos eljárással tartósítjuk, például aszalunk, dunsztolunk, de tartósítószert semmiképp sem használunk. Amennyire lehet, környezettudatosak vagyunk a gyűjtés során, napon aszalunk, üstben, fatüzeléssel főzzük a lekvárokat.

De nem ő az egyetlen. Nyírő Tamás 2010 óta foglalkozik kézműveslekvárok és különleges savanyúságok előállításával. Kovácsszénáján gyűjtött gyümölcsöket dolgoz fel termékeihez, melyek tartósítószer és mesterséges anyagok nélkül készülnek. A lekvárok kóstolásához teknőben, kézzel dagasztott házikenyeret kínál.

Bővül a védjegyes áruféleségek köre

Hét termelő kapott védjegyet eddig a Duna–Dráva Nemzeti Park területén, az érdeklődés folyamatos. Az orfűi Bércesi Éva legeltetett állattartással foglalkozik, a tehenekből és kecskékből álló állatállomány tejhasznosítású, a tejből pedig tejtermékeket állítanak elő természetes, hagyományos úton. A pécsi Lukács Lóránt lekvárok, szörpök, fűszersók, zöldségkrémek, medvehagymás termékek előállításával nyerte el a védjegyet. A szintén orfűi Serényi és Társa Bt. medvehagymás péksüteményeinek és ételeinek egyedisége miatt került be ebbe a körbe, míg Villár Sándor ízes házi lekvárokat, kompótokat, zöldségkrémeket állít elő. Az attalai Szente Eszter vallja: a saját kertben termelt zöldségek és gyümölcsök mindig finomabbak, a belőlük készült ételek nem kívánják az ízfokozókat, adalékanyagokat. Sztellik Endre pedig a Mohács környéki növények, gyümölcsök ízeit elkezdte üvegbe zárni, tudatosan keresi az újabb és újabb lehetőségeket a természetes ízek megismerésére.

agrotrend.hu / bama.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés