Élelmiszergazdaság

Piac

Folytatódhat az élelmiszeráfa-csökkentés

Az élelmiszer-áfacsökkentés hatására 43 milliárd forint marad a családoknál jövőre. A szaktárca és az agrárgazdasági kamara tervei szerint más élelmiszerekre is kiterjeszthetik az adómérséklést. A NAK évek óta szorgalmazza az élelmiszeráfa-csökkentést, hiszen a feketegazdaság több százmilliárd forint veszteséget okozott a magyar agráriumnak.

Az élelmiszerek általános forgalmi adójának mérséklése jövőre összesen 43 milliárd forintot hagy a családoknál, átlagosan 35-40 ezer forintot – mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter. Ahogy fogalmazott, minden családot érint az áfa csökkenése, de különösen fontos a gyermekes családok, a nyugdíjasok és a kiskeresetűek számára az, hogy a friss tej áfája 18 százalékról 5 százalékra, a tojás és a baromfihús áfája 27-ről 5 százalékra, valamit az éttermi étkezés általános forgalmi adója 27-ről 18 százalékra csökken.

A tárcavezető szerint jövőre az intézkedés hatására a friss tej esetében mintegy 5 milliárd forint, a tojásnál 10,5 milliárd, a baromfihús esetében 19 milliárd forint, az éttermi étkezésnél pedig 8,5 milliárd forint marad a családoknál.

– Mindez fontos a magyar mező- és élelmiszergazdaság számára is, mivel a terhek könnyebbek lesznek, fehéredik az ágazat, ami munkahelyet és piacot, elsősorban belső piacot jelent – jegyezte meg a miniszter. Mint mondta, az adócsökkentési folyamat első lépése az áfa mérséklése volt a sertés ágazatban, aminek hatására a kiskereskedelemben 3,9 százalékkal nőtt a sertéshús forgalma. Fazekas Sándor jelezte, ezt a munkát tovább kívánják folytatni, és bíznak abban, ha a magyar gazdaság továbbra is jól teljesít, akkor további élelmiszerek áfája is mérsékelhető lesz. Ezek között lehet például a hal, a kenyér és a zöldségfélék is.

A témával kapcsolatban Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke egy közelmúltbeli agrárkiállításon azt mondta, hogy a 27 százalékos áfa önmagában nem jelentene problémát, ha azt valóban be is fizetnék az érintettek, de a „feketegazdaság olyan versenyhelyzetet teremt, amelyben nem lehetünk nyertesek”. A NAK évek óta szorgalmazza az élelmiszeráfa-csökkentést, hiszen a feketegazdaság több százmilliárd forint veszteséget okozott a magyar agráriumnak, és jelentősen rontotta a tisztességesen működő piaci szereplők versenyképességét. Éppen ezért a kamara támogatja a további ütemezett áfa-csökkentést, illetve szeretné elérni annak kiterjesztését – többek között – a zöldség-, gyümölcs- és péktermékekre is.

agrotrend.hu / MTI, NAK

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés