Fórián Zoltán

Szerző

Ismét robbannak a vajárak

Az EU-ban legutóbbi mélypontjuk (2020. május) óta 70, a világpiacon (2020. szeptember) 56 százalékot emelkedtek a vajárak. Mivel most úgy lőttek ki, mint a rakéta, beszélni kell róluk.

Ismét eljött a fagyasztóládák kora?

Érdemes figyelni a brit piacot. Ott most tartósan felhalmozásra rendezkednek be a fogyasztók. Mivel jól eltartható, ebbe a vaj is beletartozik. Az ezzel járó áremelkedés azonban még mindig elmarad a kontinensen elérhető áraktól, valamint a kereskedelmi szabályrendszer is bonyolultabbá vált, így az írek például inkább ide szállítanak.

Másik példa: Németország. Az új szerződéses időszak eheti kezdetével a tejüzemek eladási árai a német márkás vaj, valamint a kiskereskedők saját márkái esetében is hirtelen és óriási mértékben, kilogrammonként átlagosan 1,60 euró körüli összeggel emelkedtek. Az agrarheute cikke szerint, az első új szerződések állítólag legfeljebb három hónapra szólnak. A „normális” időszakhoz képest most a szerződéses árak jelentős szórást mutatnak. Korábban az úgynevezett "Aldi-szint" volt az összes többi szerződésnél és kereskedőnél irányadó. Jelenleg ismét különböző feltételekkel és eltérő árszintekkel lehet találkozni a német piacon. A leggyakoribb a három hónapos szerződésekben az 5,65 eurós kilogrammonkénti ár, de lehet hallani 5,90 eurós árszintekről is.

Bármerre nézünk a világban, a tejárak növekedése általános. A várakozások a jövő évre komoly nyerstej és tejtermék áremelkedéseket jeleznek. Az ok szintén általános: emelkedő termelési és feldolgozási költségek, szállítási nehézségek, ingerült piacok, felhalmozó fogyasztók.

A vajárak éven belüli hullámzása az elmúlt években sem nélkülözte a hangulati elemeket. Nos, ez most hatványozottan érzékelhető. Akár a világpiacot, akár az európait nézzük, az elmúlt hetekben dinamikusan emelkedő vajárat látunk. Az év végéhez közeledve mind a kereskedelmi, mind a feldolgozói vajkereslet élénkül, az árak emelkednek.

 

 

Forrás: EU és globaldairytrade.info

Az európai vaj és vajolaj ára egyaránt jelentősen emelkedett az elmúlt két hétben. Iparági szereplők szerint a csomagolt vaj iránti kereslet meghaladja a termelést. Úgy tűnik, ez hosszú ideig így is marad, szóval a felhalmozás egyáltalán nem indokolatlan. Egyetlen lassító tényezőt látunk, ez pedig a magas árak miatti export-szűkülés lehet. A feldolgozók a fagyasztott vajkészletek felhasználásával próbálják a keresletet kielégíteni. Így persze a készletek zsugorodnak. Az év végéig mindenképp.

Szélesítve a látókört, szinte minden termék, de főleg élelmiszer ára emelkedő trendben áll, így érdemes átgondolni beszerzési módszerünket. Lehet, hogy ismét beköszönt a fagyasztóládák kora?

Itthon is küszöbön az áremelkedés

A számok makacs dolgok. A vaj értéklánc három fázisára egymás mellé téve igen látványos. Miközben az alapanyagár 10 százalékkal volt magasabb szeptemberben az egy évvel korábbi szinthez képest, a vaj tejipari átadási és fogyasztói árai nem változtak. Ez a jelenlegi piaci környezetben fenntarthatatlan. Arra számítunk, hogy akár napokon belül elkezdődik az ipari és a fogyasztói vajárak emelkedése. A nyerstej áraknál máris látható, hogy folytatják a növekedést. (Csak zárójelben jegyezzük meg, hogy eközben a margarin fogyasztói ára már erős hegymenetben van. Az e mögötti trendek azonban már egy másik cikk témáját képezik.)

 

 

 

Forrás: AKI, KSH

 

 

Fórián Zoltán

vezető agrárszakértő

Erste Agrár Kompetencia Központ

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés