Hírek

Kérdéses lehet a sütőipar jövője

A Magyar Pékszövetség számokkal is bizonyítja a sütőipar súlyos helyzetét.

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) felmérést készített a magyar sütőipar helyzetéről. A kutatás eredményeiből kiderült, hogy országos átlagban a pékek veszteséggel adják tovább a 3 legnagyobb mennyiségben forgalmazott terméket: a fehér kenyeret, a félbarna kenyeret és a vizes zsemlét.


Megvizsgálta a sütőipar legfontosabb pékáruinak önköltségét és jövedelmezőségét az AKI – fotó: Pixabay

A hazai sütőipari vállalkozásokra kiterjedő reprezentatív vizsgálatban a vizes zsemléről, a félbarna és fehér kenyérről bizonyosodott be, hogy átvételi áruk – tehát az ár, amennyiért a kereskedő átveszi a péktől – alacsonyabb, mint amennyibe az előállításuk kerül, míg a tanulmányban szintén szereplő tejes kiflin minimális haszon mutatkozik – adta hírül a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).

A 2017-es adatok alapján végzett kutatás kimutatta:

  • a fehér kenyér kilóján 6,04 Ft,
  • a félbarna kenyér kilóján 23,58 Ft,
  • a vizes zsemle kilóján 0,64 Ft

vesztesége keletkezik a sütőipari vállalkozásoknak országos átlagban.

Ezen termékek adják az összes kenyér- és pékáru értékesítésének mintegy 60-65%-át.

– A fehér kenyér és a félbarna kenyér esetében a veszteség nehezen kompenzálható, míg a vizes zsemlét nevezhetjük országos átlagban nullszaldósnak. Mindez hangsúlyosan a nettó átadási árakra vonatkozik, tehát arra, amennyit a (többnyire) élelmiszerkereskedelmi-láncok a pékeknek, kenyérgyáraknak adnak a termékekért.

A fogyasztói ár egy másik kérdés, azt a kutatás nem vizsgálta, most kifejezetten a sütőipar eredményessége volt fókuszban.

Ha ehhez hozzátesszük, hogy a felmérés a tavalyi gazdasági környezettel számol, és azóta nőttek a bérek, a liszt ára, az energia, és minden egyéb, a helyzet csak romlott – mondta Septe József, a Magyar Pékszövetség elnöke.

A szövetségi vezető szerint a sütőipari vállalkozások nincsenek abban a helyzetben, hogy érvényesítsék megnövekedett költségeiket, mivel azt a multinacionális láncok nem fogadják el.

Emiatt a pékek más termékeken próbálnak némi hasznot realizálni, ki több, ki kevesebb sikerrel.

– Ez a jelenség annyira leszorítja a szakágazat jövedelmezőségét, hogy nemcsak a versenyképesség alakulásáról, de a túlélésről sem mondhatunk biztosat. A pékek már nem tudják finanszírozni a veszteséget, ami azt eredményezheti, hogy az országban helyenként akár ellátási gondok is keletkezhetnek.

A helyzet régóta ilyen, évente rengeteg pékség húzza le a rolót, de most először tudjuk független és számokkal is alátámasztott kutatással bizonyítani, milyen súlyos a helyzet

– hangsúlyozta Septe József.

A teljes élelmiszerellátási láncot lefedő NAK kiemelt hangsúlyt fektet a tagjai számára fontos témák képviseletére, így a láncban előforduló, bármilyen tisztességtelen gyakorlat visszaszorítására is.

– A sütőipar közel 20 ezer főt foglalkoztató, alapvető élelmiszereket termelő szakágazat, amelynek fennmaradása nemzetbiztonsági kérdés is, hiszen egy esetleges ágazati krízis esetén az alapvető élelmiszerek belföldi forrású biztosítása kerülhet veszélybe

– fűzte hozzá a vizsgálathoz Győrffy Balázs, a NAK elnöke.

A köztestület vezetője aláhúzta: a fennálló helyzet kivizsgálását és az elítélendő piaci magatartás megváltoztatását a kamara is kiemelt fontosságúnak tartja,

így az ágazati szereplők pozíciójának javítása érdekében támogatta a Pékszövetség kezdeményezését és átvállalta az AKI által végzett felmérés költségének felét.

– A szakágazat jövője szempontjából kulcsfontosságú, hogy a sütőipari vállalkozások az átadási árakban érvényesíteni tudják a reális költségeiket, így a kamara a Pékszövetséggel együttműködve a jövőben is támogatja és képviselni fogja a sütőipar helyzetének helyreállítását célzó törekvéseket – tette hozzá Győrffy Balázs.

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés