Élelmiszergazdaság

Piac

Kezdődik a roham a sonkáért

Több ezer tonnányi sonka és füstölt áru kerül húsvétkor a magyar családok asztalára. Bár az utóbbi években a kereslet már a minőség felé tolódott el, még mindig rengeteg olcsóbb, ám silány minőségű sonka kapható. A vásárlás során nem árt körültekintően megválasztani az ünnepi asztalra kerülő húsárut.

Az idén is széles füstöltáru-kínálattal várják a boltok és a hentesek húsvét előtt a vásárlókat. Az alacsony áron kínált, úgynevezett gyorssonkától a pármai sonkán keresztül a csúcsterméknek számító iberico sonkáig minden megtalálható a hazai palettán. A hagyományoknak megfelelően azonban a legtöbben a parasztsonkát keresik ilyenkor. A vásárlás során nem árt körültekintően választani a különböző füstölt áruk közül. A figyelmetlenség könnyen csalódáshoz vezethet, és csak a terített asztalnál derül ki, hogy a megvásárolt sonka minősége köszönőviszonyban sincs azzal, mint amit kívánatosnak tartanánk.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági hivatal (Nébih) szerint a vásárlásnál minden esetben ellenőrizni kellene, hogy a sonka érzékszervi tulajdonságait tekintve megfelelő-e. Az állaga ne legyen túl kemény vagy beszáradt, és a termék ne legyen nyomás nélkül „levet engedő”. Nem szabad megfeledkezni a lejárati dátum ellenőrzéséről sem. A levet engedő sonka legtöbbször a nem megfelelő pácolás eredménye, azonban ez jelezheti a hús nem megfelelő minőségét vagy romlási folyamatot is.

A sonkák készítésére vonatkozó szabályokat a Magyar élelmiszerkönyv határozza meg. Eszerint parasztsonkának csak azt a terméket lehet nevezni, amely egész csontos, bőrös comb vagy lapocka száraz pácolásával készül. A parasztsonka akár hat hónapig is eltartható. A hagyományosan érlelt nyers, darabolt sonka szárazon pácolt bőrös vagy anélküli combizom, lapocka, tarja vagy karaj. Ez a termék egy hónapig tartható el. A gyorspácolt nyers sonkát konyhasót és nitritet tartalmazó páclével fecskendezik be. Több napig fedőpácban érlelik, majd hideg vagy meleg füsttel több napon, több órán keresztül füstölik. Ez a termék egy hónapig tartható el.

Az eljárásbeli különbségek nyilvánvalóan az árban is megmutatkoznak. Az olcsó, ám rosszabb minőségű gyors­pácolt sonka kilójához már akár 800 forintért is hozzájuthatunk, míg a hagyományosan érlelt parasztsonka kilónkénti ára meghaladhatja a háromezer forintot is. A címkén egyébként kötelező feltüntetni, hogy milyen eljárással készült a termék, nyers vagy főtt, emellett utalni kell a pácolás módjára is. A nyers sonkák esetén azt is jelezni kell, hogy a termék nyersen és/vagy hőkezelve (főzve, sütve) fogyasztandó.

A Nébih szakemberei figyelmeztettek arra is, hogy az üzleteken kívül csak legálisan működő piacon, illetve helyi termelői piacon vásároljunk. Hűtést igénylő terméket pedig csak olyan árustól vegyünk, ahol biztosított a húsáru hűtése.

A hatóság a korábbi évek gyakorlatát követve március 1–28. között az idén is kiemelt ellenőrzést indított a tavaszi szezonális élelmiszerek piacán. Az ellenőrök a hónap végéig az egész ország területén vizsgálódnak például a piacokon és a láncok üzleteiben. Kiemelt figyelmet szentelnek a pácolt, a füstölt nyers vagy főtt húskészítményeknek, kiváltképp a húsvéti ünnepek előtt keresett sonkának.

A Nébih tájékoztatása szerint tavaly csaknem 25 ezer hazai és külföldi élelmiszertételt vizsgáltak. Ebből összesen 455 esetben 20,3 tonnányi élelmiszert kellett kivonni a forgalomból. Ebből a pácolt, füstölt nyers, illetve főtt húskészítmény csupán 184 kilogrammot tett ki. Vagyis az ellenőrzött tételek kevesebb mint egy százaléka volt kifogásolt. A legtöbb probléma a termékek szavatossági idejével volt, emellett jelölési hiba és ismeretlen eredet miatt is bírságolt a hatóság.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés