Élelmiszergazdaság

Piac

Lesújtó eredmények a tejágazati ellenőrzések során

A hazai forgalomba került UHT-tejek közül sok nem felel meg azoknak a minőségi feltételeknek, amelyeket a csomagoláson jelölnek. Szakmai javaslatok alapján rendelték el a tejágazat és a tejpiac, kiemelten az UHT – a hűtés nélkül hosszan eltartható – tejek ellenőrzését. A kormány célja, hogy a magyar tejtermelők segítése mellett megvédje a magyar fogyasztókat a silány minőségű tejektől, tejtermékektől.

Zsigó Róbert a Földművelésügyi Minisztérium (FM) élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára az április elején a tejtermelők demonstrációjának hatására megindult fokozott kontroll első havi eredményeiről beszámolva közölte: az akció során 311 tétel UHT-tejet vizsgáltak, több mint száz tétel ellenőrzése jelenleg is zajlik.  

Fotó: Botár Gergely/kormany.hu

Ismétlődő példáknak nevezte az államtitkár azt, amikor az egyes termékek „jobb minőségűnek állítják be magukat” a csomagoláson, mint amilyenek valójában. Így például eltérő, alacsonyabb zsírtartalommal rendelkeznek, amely elsősorban amiatt fontos, mert a tejben található vitaminok zsírban oldódnak. Az ellenőrzések során eddig főképp szlovák és cseh UHT-tejek akadtak fenn, több tétel szlovák, valamint mintegy 21 ezer liternyi cseh dobozos tejet vontak ki a forgalomból a Nébih szakemberei.

Kiemelten vizsgálták a tisztességtelen piaci magatartást is a kereskedelemben, ahol szintén visszaélésekre és szabálytalanságokra akadtak az ellenőrök. Több szereplő elmulasztotta fizetni az élelmiszerlánc-felügyeleti díjat, és a marketing-hozzájárulást. Az államtitkár kitért arra is, hogy a bírságok megállapítása még ezután várható, hiszen a vizsgálatok egyelőre nem zárultak le.

Fotó: 123RF

A tejágazati ellenőrzésről akkor döntöttek a Nébihnél, amikor április elején a tejtermelők teheneik felvonultatásával tüntettek Budapesten. A gazdák problémái alapvetően abból fakadnak, hogy az elmúlt két évben drámai mértékben zuhantak a felvásárlási árak, és ezzel működésük veszteségessé vált. Míg 2014 első felében még 100 forint felett volt a nyerstej felvásárlási ára, mára a szerződött árak is csupán 70 forint körül vannak, és egyelőre nincs jele annak, hogy emelkedés jönne. A piaci zavart tovább tetézi az is, hogy a feketeforgalom meglehetősen magas arányt tesz ki, amely az áfacsalt importnak kedvez, és a tisztességes szereplőket hátrányát eredményezi. A mostani komplex ellenőrzési akció során az áfacsalást nem vizsgálták – hangzott el a sajtótájékoztatón. 

Fotó: 123RF

A magyar tejágazat, a magyar tejtermelők segítése és a magyar emberek egészségének és biztonságának védelme érdekében a magyar tejágazatban megkezdett ellenőrzéseket a következő hetekben is folytatják.

agrotrend.hu / elelmiszer.hu

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés