Élelmiszergazdaság

Piac

Mibe csomagolhatunk élelmiszereket? Változó EU szabályok

Az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő műanyagokkal kapcsolatban napvilágot látott szakvélemények alapján módosult ezeket a műanyagokat szabályozó EB rendelet.

Megjelent az Európai Bizottság 2018/831/EU rendelete az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagokról és műanyag tárgyakról szóló 10/2011/EU rendelet módosításáról – hívja fel a figyelmet tájékoztatójában a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).

A 10/2011/EU rendelet legutóbbi módosítása óta az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (Food Safety Authority, EFSA) további tudományos szakvéleményeket tett közzé olyan anyagokról, amelyek élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokban felhasználhatók, továbbá a már engedélyezett anyagok engedélyezett felhasználási módjairól.

A legújabb munkák eredményeképpen a Hatóság véleményeket fogadott el, amelyekben újból értékeli az élelmiszerek perklorátszennyezését, valamint a lakosság étrendi expozícióját a perklorát tekintetében. Továbbá  kedvező tudományos szakvéleményt fogadott el a foszforossav, 2,4-bisz(1,1-dimetil-propil)fenil és 4-(1,1-dimetil-propil)fenil triészterek, az 1,2,3,4-tetrahidronaftalin-2,6-dikarboxilsav, dimetil-észter valamint a a [3-(2,3-epoxipropoxi)propil]trimetoxiszilán anyagok felhasználásáról. Ennek értelmében a 10/2011/EU rendelet I. melléklete módosításra került.

Az e rendelet hatálybalépése előtt a 10/2011/EU rendelet alkalmazandó rendelkezéseinek megfelelő műanyagok és műanyag tárgyak 2019. június 26-ig forgalomba hozhatók és a készletek kimerüléséig forgalomban maradhatnak.

A jogszabály a kihirdetést (2018. június 6.) követő huszadik napon lép hatályba.

agrorend.hu / NAK

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook