Élelmiszergazdaság

Piac

Nem tud fizetni a Pápai Hús a beszállítóknak

Összesen csaknem egymilliárd forinttal tartozhat a felszámolás alatt lévő Pápai Hús Kft. a sertéstartóknak. A Földművelésügyi Minisztérium a csekély összegű támogatással segítene a termelőknek, ez azonban csak részben enyhítheti a károkat, sokaknál pedig – akik legutóbb részesültek benne – nem is alkalmazható.


fotó: 123rf

A felszámolás alatt lévő Pápai Hús Kft. nem fizette ki a beszállító kistermelőket, és közölték velük, hogy erre ne is számítsanak. Van olyan termelő, akinek 11 millióval tartoznak – értesült a Magyar Nemzet. Érdeklődésük nyomán előbb 250 millió forintos, később már 900 millió forint körüli termelői tartozásról számoltak be az informátorok, ezt azonban a felszámoló a lapnak nem erősítette meg.

Összesen 700 embert érint

A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy a társaság jelenleg kapacitásainak 60-70 százalékos kihasználtságával működik, az állattartó telepek rendben üzemelnek, és eddig a béreket is idejében ki tudták fizetni. Termékeikkel felkészültek már a húsvéti nagyüzemre is, a beszállítókat pedig a felszámolás alatti termelés árbevételéből kívánják kifizetni. A termelők mindenesetre már szervezik a hitelezői választmányt annak reményében, hogy így talán könnyebben hozzá tudnak majd jutni a pénzükhöz.

Ágazati információk szerint a társaság 50-60 sertésbeszállítóval dolgozott, ezek jobbára nagyobbak. A társaság két sertéstelepet is működtetett, ezekre biztosan lesz vevő – vélik helybéliek, akik szerint ez körülbelül száz fő további megélhetését teszi lehetővé. Összességében azonban ennél jóval több, még mindig 700 embert érint a pápai húsüzem felszámolása – hangsúlyozták. Emlékeztettek arra, hogy a miniszterelnök korábban azt ígérte: segítenek a pápaiaknak.

Csak keveseknek járhat a támogatás?

Az érintettek most azt várják, miben nyilvánul meg ez a segítség. Az FM ugyan de minimis támogatást adna a Pápai Hús beszállító termelőinek, de ebben a – gazdálkodónkénti 4,1 millió forint – támogatásban csak azok a sertéstartók részesülhetnek, akik a megelőző három évben nem kaptak már ilyet, vagy ha igen, de összegében nem érte el a fenti értéket, akkor csak a különbözet jár nekik. A pápai húsüzem beszállítói közül 2013-ban már sokakat segítettek ki ezzel a támogatással, így meglehet, hogy most csak keveseknek jelenthet majd némi segítséget a de minimis támogatás.

Tavaly nyáron még úgy nyilatkozott Uzsoki András, a Pápai Hús Kft. akkori ügyvezetője, hogy a különféle technikákkal többször, több oldalról is megsegített pápai húsüzem működése stabil, az ezzel ellentétes híreszteléseket pedig határozottan cáfolta, miközben a valótlanságokat terjesztő sajtótermékek ellen jogi lépéseket is kilátásba helyezett. Minden számlát kifizettek, és szándékuk szerint a jövőben is kifizetnek – hangsúlyozta akkor, nem tagadva, hogy gondjaik vannak az orosz piac beszűkülése miatt. Felhívta azonban a figyelmet arra, hogy az üzem jövőjét egy 2013-as kormányrendelet rendezi, az összesen fennálló 7,6 milliárd forintos tartozás mögött pedig vagyon van.

Nem új keletűek a bajok

A társaság vesszőfutása nem új keletű. A húsüzemet korábban működtető Pápai Hús 1913 Kft. 2013-ban kért csődeljárást, a kormány gyakorlatilag előtte minősítette stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté a céget. Aztán az állam, az önkormányzat, a szaktárca és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is segítette a húsüzemet, illetve a beszállítóit. A feldolgozó azóta az önkormányzat tulajdonába került, a csődeljárás befejeződött. Aláírták a Magyar Fejlesztési Bank Zrt.-vel azt a hitelszerződést is, amely több mint négymilliárd forint hitelhez juttatta a céget.

A szocialista kormányzati időkkel együtt mintegy 10-11 milliárd forint segítséghez jutott az üzem, ezek azonban általában fizetési moratóriummal adott hitelek voltak. A kamatot fizették, a tőke törlesztése azonban bennfentesek szerint soha nem indult meg, ugyanis mire ez elkezdődhetett volna, addigra újabb gondok adódtak a cégnél, s következő segítségre kellett várnia. Még tavaly felvetődött, hogy egy offshore hátterű befektető mindössze egyeurós ajánlatot adott az egész cégcsoport többségi tulajdonáért. Pápa azonban az egyeurós vételárba nem ment bele.

A lap által megkérdezett szakértők szerint az ország egyik patinás húsos cégének kétségkívül nem tett jót az sem, amikor 2011-ben megjelentek a különadók, erre már csak ráadás volt később az orosz piacról való, embargó miatti kiszorulás. 

agrotrend.hu / mno.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés