Élelmiszergazdaság

Piac

„Tanuljunk együtt!” minőségi likőrt készíteni

A tavaszi sikeres programot követően 2019. november 29-én ismételten megrendezésre került a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Élelmiszeripari Igazgatósága „TANULJUNK EGYÜTT!” szakmai programsorozatának keretében a likőrkészítési tanfolyam a Szent István Egyetem Sör- és Szeszipari Tanszékén.

A kamara által finanszírozott programon résztvevő 15 fő között meghatározó részben tevékenységüket bővíteni kívánó pálinkafőző üzemek képviselői, illetve szeszesital-alapanyagokat előállító termelők voltak, jellemzően a kisebb- és a közepes méretű manufaktúráktól, illetve termelői méretből – írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).

fotó: pxhere.com

A csoport résztvevői rövid bemutatkozást követően a délelőtti elméleti előadás során megismerhették a szeszesitalok csoportosítását, a likőr termékek fajtáit, az előállításukhoz kapcsolódó jogi szabályozást. A prezentáció kiterjedt a likőrkészítés történetére, a hazai gyártókapacitások kialakulására és a jelenlegi helyzet bemutatására is.

Szemléltetésre került továbbá a likőrök hazai forgalmának idősoros változása, a likőrgyártás szeszesital-forgalmazásban betöltött részesedése, valamint a tradicionális likőrfogyasztás növekedése. A résztvevők bővíthették ismereteiket a likőrkészítés technológiai lépéseiről, a hatóanyag-kivonatolási eljárásokról, valamint a drogágy és a drogpárlatok minőségre gyakorolt jelentőségéről.

A likőripari drogok és csoportosításuk ismertetése már átmenetet jelentett a délutáni gyakorlatra, amelyet az előadó a likőripari anyagok bemutatásával tett teljes körűvé.

A délután folyamán a résztvevők 3 csoportban eltérő fajtájú likőröket készítettek. A próbagyártás előtt a likőrkészítéshez felhasználható drog-alapanyagokkal és a drogkészítés menetével ismerkedtek meg a résztvevők; a drogok tulajdonságait és az általuk elérhető hatásokat ismertette az adjunktus.

A gyakorlati rész kiemelten foglalkozott a reprodukálhatósághoz kötődő összetétel-számítással, ezért a feladat megkezdése előtt minden csoport számításokat végzett a keverési képlet alapján.

A téli időszakra való tekintettel tojáslikőr, narancslikőr és sütőtök likőr előállítására került sor. A likőrgyártáshoz a drogokat a résztvevők maguk készítették el és szabadon változtathattak a receptúrán, egyedi ízeket vihettek a késztermékbe. A tapasztaltakat a csoportok megosztották egymás között egy kóstoló keretében, ahol minden termék egyediségét ismertetni kellett.

A program zárásaként a résztvevők különleges likőröket kóstolhattak meg, illetve a tojáslikőr esetében a frissen készített és az érlelt likőr közötti különbséget vizsgálhatták meg.

A „TANULJUNK EGYÜTT!” programokat övező érdeklődésnek megfelelően a kamara igyekszik tagjai számára minél több lehetőséget biztosítani a fejlődésre, így ezek szervezését a jövőben is folytatni kívánjuk.

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook