Élelmiszergazdaság

Piac

Termelői kézbe kerülhet a Tokaj Kereskedőház

Néhány éven belül önálló lábra állhat a ma még komoly állami támogatásra szoruló Tokaj Kereskedőház, a tervezett beruházások megvalósításához azonban még 15,5 milliárd forintra van szükség. A cél, hogy a kereskedőház munkájába egyre több termelőt vonjanak be, akik akár tulajdont is szerezhetnek az állami kézben lévő cégben.

A konstrukció pontos feltételein jelenleg is dolgoznak a szakértők, annyi azonban az elnök szerint már ma is biztos, hogy ebben a programban csak azok a gazdálkodók vehetnek részt, akik szigorúan betartják a kereskedőház feltételeit és elköteleződnek az együttműködés mellett. A cél, hogy a termelők ne csak egyfajta kifizetőhelyként tekintsenek a kereskedőházra, hanem valódi partneri kapcsolat alakuljon ki, sajátjuknak érezzék a társaság törekvéseit. Ennek egyik formája lehet, hogy bizonyos feltételek mellett valós tulajdonrészt szerezhetnek a cégben – emelte ki Tombor András. A gazdák hozzáállásában komoly fordulatot hozott, hogy a kereskedőház partnerként tekint rájuk. Jó gazdasági érzékű emberekről beszélünk, így egy jól működő vállalkozásba sokan szívesen beszállnának – emelte ki.

Bár a kereskedőház ma még komoly állami segítségre szorul, a tervek szerint néhány éven belül önfenntartóvá, 2019-re pedig nyereségessé válhat a társaság. Az ehhez szükséges fejlesztések már elindultak, a 110 ezer hektoliterre tervezett hűthető tartálykapacitásból 66 ezer hektoliternyi már megépült, ahogy az új palackozóüzem első üteme is lezárult. Tombor András szerint 2013 és 2015 között összesen 12,4 milliárd forintos állami támogatást kapott, a fent említett fejlesztések mellett ebből a keretből finanszírozták például a szőlőfelvásárlást és a termőhelyi felmérést is.

A beruházások itt nem érnek véget, a kereskedőháznak ambiciózus fejlesztési terve van. Ennek részeként épül meg a tartálycsarnok és a palackozóüzem második üteme, utóbbi évi tízmillió palackos kapacitással működik majd. Emellett 2017-ig Tolcsván kialakítják a fogadócsarnokot, ide érkezik majd a szőlő a beszállítóktól, az átvétel mellett a minősítés és a válogatás is itt zajlik majd. A tervek közt szerepel egy készáruraktár és a központi irodaház megépítése, Szegiben pedig egy borturisztikai látogatóközpontot hoznak létre.

Az említett beruházásokhoz összességében 15,5 milliárd forintra van szükség, az erről szóló pénzügyi tervet december elején terjesztik a kormány elé. A felügyelőbizottság elnöke jelezte: reményeink szerint még az idén pozitív döntés születik a finanszírozásról.

A cél a technológiai mellett a minőségi megújulás, ezért is komoly elmozdulás történt: a korábbi ad hoc felvásárlást előre tervezett, tudatos beszállítás váltotta fel – ezt már Szappanos Péter, a Tokaj Kereskedőház nemrég kinevezett vezérigazgatója mondta. Szavai szerint a jövő évi felvásárlási árakat már januárban meghirdetik majd, így a szeptemberben kezdődő szüretre a pontos részletek ismeretében tudnak majd készülni.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés