Élelmiszergazdaság

Piac

Valóban biztonságosak az élelmiszereink?

Annak ellenére, hogy Európában már szigorú higiéniai előírások vannak, a WHO szakértői a következő jelmondattal fejezték ki a középpontban álló gondolataikat: „Élelmiszerbiztonság a gazdaságtól a tányérunkig”. A higiéniai problémák esetében többek között az eltérő vízminőség játszik fontos szerepet.

Már számos hatósági és magán riasztó- és ellenőrző rendszer működik. Minél jobban működnek, annál pontosabban tudja a WHO meghatározni, hogy milyen sok és milyen fajta betegségeket okoznak az élelmiszerek. Ilyen betegségekkel szemben egyetlen ország, így Németország sincsen felvértezve. Ezt mutatta az EHEC-járvány kitörése 2011-ben, annak ellenére, hogy az ellenőrzés és a riasztórendszerek Európában egyre pontosabbak lesznek.

Hilde Kruse, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Európai Regionális Irodájának élelmiszerbiztonsággal foglalkozó munkatársa növekvő kockázatot lát a globalizációban. A világszerte folytatott élelmiszerkereskedelem és a tengeren túli utazások és áruforgalom lehetővé teszik, hogy veszélyes kórokozók nagyon gyorsan elterjedjenek.

Európában a higiéniai problémák esetében többek között az eltérő vízminőség játszik fontos szerepet. Míg Németországban általában minden víz, amit a hivatalos szolgáltatók kínálnak, közvetlenül a vízvezetékből kiengedve fogyasztható, mivel a szennyeződések kiszűrő ellenőrzések a lehetséges legátfogóbbak, addig ez Európa más részein nem ennyire természetes.

A szalmonella Németországban a legismertebb baktérium, ami élelmiszerfertőzést tud kiváltani. Amióta az eladók és a fogyasztók tudják, hogy a tojást hűteni kell, és jobban ügyelnek az ellenőrök a gyártónál a higiéniai szabályok betartására, a fertőzöttel száma lényegesen csökkent. Ugyanakkor növekedett a Campylobacterek csíraszáma, ez egy hasmenést okozó baktérium, a fertőzés gyakran szárnyasokból indul ki.

Fontos tudni, mondják a WHO szakértői, hogy a fertőzésekkel szembeni védelem érdekében a fogyasztók is sokat tehetnek a főzés során a megfelelő higiéniai szabályok betartásával. Az általános tisztaságra vonatkozó odafigyelésen kívül, az élelmiszereket megfelelő hőmérsékleten kell tárolni, és az ételeket alaposan fel kell hevíteni, vagyis meg kell főzni. A nyers csirkehússal esetlegesen érintkezett tárgyakon, pl. vágódeszka, üvegalátét, nem szabad pl. zöldséget aprítani.

Összegzés

Az élelmiszer ellenőrzésnél a hatóságoknak nagy jelentősége van, különösen a növekvő globalizáció miatt, de a fogyasztó saját maga is hozzájárulhat ehhez a tisztasággal és a jó higiéniai ismeretekkel. Utazók számára továbbra is érvényes a megszívlelendő mondat: „Cook it, peel it, boil it or leave it!“ – Főzd meg, hámozd meg, forrald fel, vagy hagyd ott!

Aki többet szeretne tudni az egészséggel és a távoli utazásokkal kapcsolatban, annak például a következő – német nyelvű – honlapot tudjuk ajánlani: www.fitfortravel.de (A Müncheni Trópusi Intézet utazás-egészségügyi információs szolgálata.)

agrotrend.hu / proplanta.de

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés