Gépesítés

Technika

A digitalizáció lehet a versenyképesség kulcsa

Számos magyar vállalat már alkalmazza az Ipar 4.0 rendszerek egy részét, azaz a digitális megoldások már jelen vannak a termelési folyamatokban.

Az ipari digitalizációról, az Ipar 4.0 gyakorlati bevezetésérõl tartott konferenciát Budapesten az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakmai intézményeként mûködõ IFKA Iparfejlesztési és Közhasznú Nonprofit Kft – írja a hirado.hu.

A digitalizáció szinte elkerülhetetlenné vált – fotó: pixabay.com

Az alap infrastruktúrák elkészültek, megvannak a kommunikációs rendszerek és a szoftverek, elérhetõk és mûködõképesek az alkalmazások, itt már igazából a vállalkozásoknak kell felismerniük azt, hogy a digitális technológia milyen lehetõséget biztosít számukra – tájékoztatott Pomázi Gyula, az Innovációs és Technológiai Minisztérium helyettes államtitkára az M1 Forint, fillér címû mûsorában.

A mintagyárak a legmodernebb technológiákat alkalmazzák, ezekben az üzemekben az érdeklõdõ hazai kis- és közép vállalkozások (kkv-k) betekintést nyerhetnek a digitalizált gyártási folyamatokba, megismerkedhetnek a robotizációval.

„Szeretnénk megmutatni, hogy az Ipar 4.0-hoz kapcsolódó technológiák bevezetése, tehát a digitalizáció nem elérhetetlen, hanem kis lépések sorozata” – jelentette ki Bárdos Krisztina, az IFKA Iparfejlesztési és Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetõ igazgatója.

Hozzátette, így nem egyszerre kell a vállalatoknak nagyot ugraniuk, hanem apró lépésenként tudják felépíteni azt a folyamatot, amivel képesek magasabb hozzáadott termelési érték elõállítására, vagy a magasabb fejlettségi szint elérésére.

A hazai kkv-k képzéseken vehetnek részt, ahol saját tevékenységük fejlesztéséhez, a termelési folyamataik digitalizálásához kaphatnak szakmai segítséget. Ezt követõen minõsítést szerezhetnek.

Bárdos Krisztina elmondta, 350 vállalkozást fognak kiemelni, abból háromszázat az ipari érettség szempontjából úgynevezett ezüst fokozatúnak minõsítenek, ötvenet pedig arany fokozatúnak, és ezeknek a vállalatoknak fejlesztési tervet készítenek, amelyhez további forrásbevonásra lesz lehetõség a tervek megvalósításához.

A szervezet rendezvényén, a Modern gyárak éjszakáján idén 12 megye 36 gyárában ismerkedhettek meg az érdeklõdõk a korszerû ipari termeléssel és az okosgyárak mûködésével. A tavalyi számokhoz képest sikerült mind a látogatószámot, mind pedig a csatlakozó gyárak számát megduplázni. Míg tavaly 24 gyár csatlakozott a programhoz, addig idén már 36, a látogatók száma pedig több mint háromezer volt – mondta Bárdos Krisztina.

A Turck Hungary Kft. ipari automatizálással foglalkozik. A cég számos hazai üzembe is szállít digitális megoldásokat, amelyek segítségével optimalizálhatók a gyártási folyamatok. Estók Tibor, a vállalat ügyvezetõje elmondta, képesek többféle terméket, az ügyfél igényére szabva, magasabb minõségben elõállítani.

Többféle terméket tudnak ugyanazon a gyártósoron elõállítani, gyorsabbá tehetik az átállásokat és a szerszámcserét is. Hozzátette, mindenhol megjelennek az okoseszközök, így csökken az emberi hibázás lehetõsége, és a minõség is emelkedni fog.

agrotrend.hu / hirado.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés