Gépesítés

Technika

A hét témája: vetőgépek – nemcsak a tavaszi szezonra

Pneumatikus és mechanikus, vontatott és épített, különböző vezérlési módszerek – a Vogel & Noot Mezőgépgyár Kft., a SZEGÁNA Kft. és a KUHN Center Magyarország Kft. segítségével körbenéztünk, milyen a hazai piac vetőgépfronton.

Vogel Noot vetőgépek – mechanikus és pneumatikus kivitelben egyaránt 

A Vogel Noot vetőgépei közt pneumatikus és a mechanikus változatok egyaránt megtalálhatók. A gépek Magyarországon készülnek, így minden alkatrész könnyen beszerezhető hozzájuk. A duplatárcsás csoroszlyával felszerelt vetőgépeken rozsdamentes acélból készült, asszimetrikus csoroszlya található, azaz a csoroszlyatárcsák el vannak tolva egymástól, ennek köszönhetően kiváló az öntisztuló hatásuk. A vetőgépek olyan elektronikával vannak felszerelve, amely művelősor-elzárást tud biztosítani, illetve figyeli a hektárt és egy visszajelzést ad a felhasználónak a vetésről. Az elérhető típusok közül leginkább a 4,5 méter munkaszélességű vetőgépeket viszik a gazdák.

MasterDrill DF Ha 450-es pneumatikus vetőgép

A MasterDrill D vetőgépek használhatók 3-pont függesztésű munkagépként, valamint vontatott talajmegmunkáló eszközökkel kombinált üzemeltetésben is. A  MasterDrill alkalmazásával nagy területteljesítmény érhető el kisebb erőgép használata mellett.


 

  • MasterDrill DF-Ha: hidraulikus paralelogramma szárcsukással
  • 1000 f/min fordulatszámú ventilátor
  • Az alaphelyzetben 840 literes magtartály tartálytoldattal 1250 literesre bővíthető (4,50 m munkaszélességig)
  • A nagy átmérőjű kerekek csökkentik a talajnyomást és elkerülhető a nyomvályúk keletkezése
  • A kedvező súlyelosztás csökkenti a szükséges emelőerő igényt, így kisebb traktorhoz is választható nagy munkaszélességű gép

ProfiDrill D 300 Mechanikus vetőgép

A kitűnő vetési pontosság mellett a ProfiDrill D vetőgép számos műszaki előnyt hordoz magában. A legapróbb részletekig átgondolt tervezés eredménye a nagyfokú megbízhatóság és így a nyugodt munkavégzés. Mindezek az egyszerű és kényelmes gépkezeléssel együtt garantálják a sikert. A függesztett kialakítású, 3 méteres munkaszélességű vetőgép szólóban és forgóboronával együtt kombinációban is használható.


 

  • Nagyfokú pontosság a zárt cellás vetőelemekkel
  • Az elektrosztatikus feltöltődés elkerülése miatt a súberek és vetőelem házak fémből készülnek
  • Egyenletes magtartály ürülés még lejtős területeken is
  • Talajkímélő és megbízható vetőelem hajtás a széles támkerékkel (szállítási szélesség<3,0m)
  • Egyszerű és biztonságos központi csoroszlyanyomás állítás
  • A tárcsás nyomjelzőkkel még szármaradványos területen is könnyen követhető a csatlakozó sor

Mascar Maxi gyorsvetőgép elektromos hajtással – Magyarországon tesztelve!

A SZEGÁNA Kft. vezette be Magyarországra a MASCAR gyár termékeit, melyek azóta is folyamatosan fejlődnek, bővülnek. A MASCAR számára kiemelten fontos a szemenkénti vetőgépek gyártása, és azok sikere. A MASCAR szakemberei nemrég egy új, olcsóbb gyorsvetőgép ideológiát találtak ki, amellyel a 14-15 km/h munkasebesség tartható lenne a jelenlegi vetőgép minimális módosításával.

A hagyományos pneumatikus szemenkénti vetőgépeknél a vetőtárcsa mellett sokszor még a műtrágyaszóró és a granulátumszóró is a talajkerékről van hajtva. A talajkerék nagyobb munkasebességnél az adagolórendszerek hajtása miatt megcsúszhat, melyet elektromos hajtással ki lehet küszöbölni, így akár a nagyobb munkasebesség is tartható. 

Az elektromos hajtást a MASCAR egy svéd vállalattal közösen fejlesztette, így a rendszer vetésellenőrzővel is rendelkezik. A sok elektromos motor teljesítményigénye jelentős, ezért a ventilátor tengelyére generátor is került. 

A Mascar Maxi vetőgépek 2013-tól új magadagoló egységgel és nagyobb átmérőjű vetőtárcsával készülnek, ami precízebb adagolást biztosít. A gyors vetéshez pedig jellemzően nagyobb furatszámúakat használják. A gyorsabb vetésindítás érdekében az elektromos hajtású vetőgép készenléti állapotban a vetőtárcsa furataiba veszi fel a vetőmagot, hogy induláskor azonnal indítsa a vetést.

A 2013 elején már tesztelt, működő elektromos hajtású Mascar Maxi szemenkénti vetőgép prototípussal rendelkezett, amelyet Szegedre küldött a gyár tesztelésre, így több hazai gazda is tesztelte a gépet kukorica- és napraforgóvetésben. A MASCAR gyár nagyon fontosnak tartja a magyar piacot, így 2015-től már megvásárolható a nagy sorozatban gyártott gép.


 

A Mascar szemenkénti vetőgép-kínálata mára a vontatott kialakítás megjelenésével teljessé vált. Ez a kivitel lehetővé teszi, hogy akár egy MTZ-vel, vagy a manapság oly gyakori könnyű kiszolgáló traktorokkal 6 soros kéttárcsás csoroszlyás szemenkéntvetőgépet üzemeltessenek, amely nagy műtrágyaszóróval és akár 2 garnitúra granulátum szóróval felszerelt. Így egy menetben történhet a vetés, a műtrágyázás, a starter műtrágya és a talajfertőtlenítő kijuttatása. 

A Mascar mára már mindenféle gépigényt ki tud elégíteni a 4, 6, 8 és 12 soros kialakítás, a 3 méretű műtrágyatartály, a csúszós vagy tárcsás műtrágya csoroszlya, és a 2 méretű granulátumszóró segítségével, melyből akár 2 garnitúra is felszerelhető, a vázak pedig lehetnek fixek, félbehajthatóak, egyszeresen vagy kettős teleszkóposan összehúzhatóak. Az elektromos meghajtású gyorsvetőgép prototípusának tesztelése szintén Magyarországon történt, mellyel 15 km/h-s munkasebesség elérhető, és az egyes sorok tőtávolsága egyedileg állítható, így hibridek vetésére alkalmas.

KUHN ESPRO 6000R vontatott vetőgép minimum műveléshez – nagy termelékenység alacsony lóerő kategóriában is!

A KUHN ESPRO mulcsvetőgép fejlesztésekor nagy hangsúlyt fektettek a teljesítményre a megbízhatóság szigorú szem előtt tartása mellett. A nagy munkasebesség viszont nem jelent ebben az esetben nagy lóerő igényt.

A KUHN átdolgozta a vetőcsoroszlyáit, melyben az elmúlt 25 év tapasztalata mutatkozik meg. Az új egyedülálló CROSSLEX vetőegységet hosszú távon nagy munkasebességre, pontos mélységtartásra tervezték. A vetőcsoroszlyák előfeszített gumibakon keresztül csatlakoznak a vetőgéphez, ami képes akár a csoroszlyánkénti 80 kg-os talajnyomásra is. Mindez hidraulikusan szabályozható a gép monitorján keresztül.


 

A nagy átmérőjű (350 mm) dupla tárcsás rendszernek köszönhetően mélyebb behatolásra képes a talajba és a fenn maradt növényi szármaradványokat is könnyedén felaprítja. A két, egymástól 41 mm-re eltolt vetőtárcsa a nedves körülmények között is beragadásmentesen dolgozik, tökéletes magárkot hoz létre, melynek fala nem omlik be.

Optimalizálták a vetőmag áramlást a csoroszlyatesten belül, így a vetőmag pontosabb magárokba juttatása tovább növeli a gép precizitását. A vetőcsoroszlya után egy 320 mm átmérőjű 45 mm széles tömörítő kerék gondoskodik a tökéletes visszatömörítésért. A vetőtárcsa és a nyomókerék egymástól 35 cm-re helyezkedik el, a nagy távolságnak köszönhetően a nedves körülmények közt is optimálisan használhatjuk gépünket.

A változtatások eredményeképpen a vetőgép extrém körülmények között is jól dolgozik. A tömörítő kerekek mögött univerzális magtakaró pálcák találhatóak, melyek könnyedén állíthatóak a kívánt pozícióba, így biztosítva a vetőmag maradéktalan takarását. A gép 3, 4, illetve 6 m-es kivitelben, 15 cm-es sortávval érhető el, ezzel a KUHN vetőgép kombinációja minden igényt kielégít.

Az ESPRO egy univerzális vetőgép, mellyel közvetlenül szántásba vethetünk. Ebben az esetben az első művelő elem egy tömörítő keréksor, amely rögtörő és előtömörítő munkát végez. Vezérlését tekintve a gép ISOBUS rendszerű, minden paramétere egy kezelő terminálon érhető el.

 

agrotrend.hu 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés