Gépesítés

Technika

A KITE Zrt. gépkapcsolatai a Mezőgépshow-n 2. rész

A következő gépkapcsolat egy JD 8270R tarktor és egy JD 1775 NT CCS ExactEmerge központi magtartályos vetőgép és egy JD 8245R és Orthman 8315 12S.

3. gépkapcsolat

JD 8270R traktor és egy JD 1775 NT CCS ExactEmerge központi magtartályos vetőgép.

Felhívom a figyelmet, az erőgép tengelytoldatos ikresített sorközben járó kerekezéssel szerelt. Ezzel a megoldással valódi nyomatékátadás történhet úgy, hogy nem tapossuk a vetendő sort. A megoldás minőségbeli továbblépést jelent egy Európai rendszerű ikresítő szerkezethez képest, szilárd kapcsolatot teremt a kerekek között. Ez nagyon fontos!

Az erőgép Jd Green Star navigációs rendszerrel üzemel KITE RTK 2 cm pontosságú jellel irányított. Mind a táblában a vetési feladat mind a táblavégi mozgás is automatikusan irányított.

Ebben az esetben az előzőleg kihúzott sávok közepére történik a vetés. Ez úgy történhet, hogy az alapművelés során felvett nyomvonalat a KITE RTK időben megismételhető jelének köszönhetően ismét felhasználhatjuk. Ez történhet másodvetés esetén szinte azonnal az alapművelés után, de több hónap elteltével is ha őszi alapművelést tavaszi vetés követ. A nyomvonal rögzített és pontos navigációt tesz lehetővé a későbbi műveletek során is.

A bemutatott JD 1775 NT CCS ExactEmerge vetőgép mai legkorszerűbb John Deere intelligens szemenkénti vetőgép. Kialakítása folytán a vetéssel egymenetben teljes értékű magágyat készít a rászerelt magágykészítő egység segítségével, starter műtrágyát kijuttat ki, ezen kívül elvégzi a talajfertőtlenítő szerek lehelyezését és felszerelhetőek sorpermetező adapterrel, mely a vetéssel egy menetben a gyomirtási feladatot is elvégzi. Az ezen gépen meglévő művelet összevonási képesség a vetés pillanatától segíti az elvetett vetőmag optimális fejlődését, biztosítja az indító foszfor ellátást, és védi a csirázás kezdetétől fejlődő növényt a kártevőktől és a gyomoktól.

Ha jó minőségben a talajállapotnak megfelelően megtörtént az alapművelés és annak elmunkálása, nincs szükség külön menetes teljes felületű magágykészítésre. Egy John Deere szemenkénti vetőgépet a megfelelő kiegészítők felszerelésével magágykészítő funkciókkal is el tudunk látni, legyen szó teljes felületű forgatásos, forgatás nélküli vagy sávos alapművelésről. Szélsőséges esetben megfelelő talajállapot mellet akár művelés nélküli direkt vetésre (no-till) is alkalmazható. Így vetéssel egymenetben megtörténik a teljes értékű lokális magágykészítés.

Eszközei az előző gépkapcsolaton bemutatott magágykészítő egység, az egyes vetőkocsikra szerelhető, és attól független állítható bordás kerékkel ellátott cápafogú sortisztítók, és a szintén függetlenül beállítható hullámos elővágó tárcsák.

Beszéljünk a vetési funkcióról: Többek között miért merőben új ez a gép: új vetőszerkezet új magtovábbító rendszer új megható rendszer és új vetésellenőrző rendszer működik benne.

A vetőszerkezethez a vetőmagot központi magtartályokból szállítjuk ventilátor segítségével. A központi magtartály 80 ha-re elegendő vetőmagot képes tárolni így elegendő naponta kétszer tölteni.

A gép elektromos meghatású, melynek ellátást egy hidraulikusan meghajtott generátor végzi. A vetőszerkezet vákuumos rendszerű magadagolóval működik. A gép kukorica szója és napraforgó vetésére is alkalmas. A magadagoló után a vetőmag egy magszállító heveder segítségével jut a magárokba, ezáltal 100%-an kotrolált az útja, ami kiemelkedő vetéspontosságot biztosít.

A vetési paraméterek közül ez egyik legfontosabb a beállított vetési mélység tartása. Ezen a vetőgépen is az előzőleg bemutatott vetőkocsi üzemel, mely masszív öntvény elemekből készül és nem lemezből hegesztik, emiatt a saját tömege felszereltségtől függően 120-150 kg! A vetőcsoroszlyák további talajnyomását a soronként elhelyezhető légrugók biztosítják, amelyek a gép vázáról visznek át extra leszorító erőt, akár 180 kg tömeget. A leszorító erő mértékét és eloszlást intelligens rendszer felügyeli a gépen amely a talajállapot változása, vagy az inputanyagok fogyása ellenére is állandó az előre beállított vetési mélységet tartja.

A gép ezen konstrukciós kialakítások összhangjának köszönhetően 16 km/h sebességgel képes kiemelkedő pontossággal vetni.

A vetőgép új kezelőbarát rendszere biztosítja a vetés során a szenzorokon alapuló vetésellenőrzést, vezérlést, dokumentációt és olyan automatizálási megoldásokat amelyek segítségével jelentős mértékben javul a vetőmag adagolása és a maglehelyezés, területteljesítmény. Az intelligens funkcióknak köszönhetően sorelzárással csak oda vetünk ahol szükséges. Helyspecifiusan térkép alapon változó tőszám kijuttatására képes a gép. Továbbá kanyarkompenzációval rendelkezi, amikor is minden vetőkocsi a kanyar ívhosszának megfelelő tőszámot vet ki, így azonos lesz a tőtávolság ebben az esetben is.

A gépen központi tartályos szilárd mikrogranulált talajferőtlenítő anyagot kijuttató rendszer dolgozik. A gép gerendelyén továbbá a folyékony starter műtrágya kijuttató rendszer van elhelyezve. A KITE ZRT javaslata a folyékony NP starterek használatát helyezi előtérbe, az általunk forgalmazott rendszer segítségével meg lehet tartani a John Deere vetőgép nagy területteljesítményét. 1200 literes folyadéktartályok segítségével lehetőségünk van a kis dózisú koncentrált foszfor tartalmú oldat kijuttatására. A rendszer a KITE Zrt kínálatában megvásárolható, új gépeken felszerelve, vagy már üzemelő gépek esetében utólagos felszerelésre. A rendszer hatékony, egy olyan nagy területteljesítménnyel rendelkező vetőgép esetén is mint ez a vetőgép, mivel 1 tartály anyag 20-25 ha területre elegendő. A tartály feltöltő csonkon keresztül 4-5 perc alatt feltölthető és a vetőgép gyorsan újra munkába állítható. A szivattyú a tartályokból menetsebesség-arányos elektronikus vezérlő rendszer segítségével a csőrendszeren keresztül közvetlenül a magárokba juttatja az oldat műtrágyát.

A gép hátsó részén látható a sorgyomírtó rendszer. A gyomirtó szert a vetőgép vetőkocsijának hátsó részén elhelyezett csepegésgátlós fúvókatartóban lévő, 80°–os kúpszögű fúvókával 20 cm-es magasságból, a sor 20-25 cm-es szélességű sávjában juttatjuk ki, 80-100 l/ha mennyiségben, ezzel megalapozva a sor gyommentességét. A vetés során alkalmazott sorgyomirtási technológiával 60%-al kevesebb vegyszert használunk fel, csökkentve ezzel a környezet terhelését, és költséget takarítva meg.

4. gépkapcsolat

JD 8245R és Orthman 8315 12S

A kikelt növényállományt fenn kell tartanunk a tenyészidőszak alatt. Optimális állapot fenntartása a kukorica számára a talaj lazítását, a folyamatos tápanyag rendelkezésre állást, illetve a gyomkonkurencia kiiktatást jelenti. A KITE erre a feladatra ajánlja a következő gépkapcsolatot.

Az Orthman 8315 sorközművelő kultivátorral egy munkamenetben végezhető a sorközök mechanikai művelése, gyomirtása, a fejtrágya kijuttatása, illetve a sorközök permetezése. Az Orthman agresszív szögállású lúdtalpkapái képesek a tömörödött, megromlott kultúrálapotú sorközök helyreállítására, és a mélyen gyökerező gyomok biztos átvágására, mindezt 10-14 km/h-s munkasebességgel.

A gép pontos soron tartását a traktor RTK kapcsolata mellett, a soronkénti mélységhatároló kereken elhelyezett irányító tárcsák is biztosítják.

Az orthmanra jellemző robosztus felépítménnyel és megrövidített kapaszár tartókarok segítségével a legkülönbözőbb felhasználói igényeknek is megfelel a 8315 sorközművelő kultivátor. A gép masszív vázszerkezete és az ehhez kapcsolódó erős paralerogramma felfüggesztés alkalmas a terhelések felvételére.A 8315 elérhető 4-24 soros változatokban, 75 cm – 76,2 cm vagy szélesebb sorközzel.

Lehetőség van a sorok számától függően merev és csukható gerendelyes kivitelekre is. A moduláris KITE-JET folyadékrendszerrel felszerelve az orthman 8315 sorközművelők alkalmassá tehetők állományba történő Nitrosol kijuttatására. A Nitrosol kijuttatása pozícionáltan, közvetlenül a növényi sorok mellé történik, speciális, a kultivátor kapáira illesztett saválló csövek segítségével. Minden növényi sor 2 oldalról kap folyékony tápanyagot.

A KITE-JET folyadékrendszerrel sebességarányos kijuttatást végez. Elérhető külön kezelőegységes, vagy ISOBUS kompaibilis John Deere vezérlővel is szerelve. John Deere vezérlővel egy monitoron jeleníti meg a munkagép üzemi paramétereit, sebességarányosan kijutatja a folyékony tápanyagot, annak precíz szabályozását is elvégzi. Ahol már juttattunk anyagot, ott automatikusan lekapcsolja a rendszert, ezt fordított esetben is megteszi. Továbbá alkalmassá teszi a gépet hely specifikus térkép alapú változó mennyiségű anyag kijuttatására is.

Bemutatjuk a gépen a sorpermetezési rendszerünket, megy 2 db aszimmetrikus fúvókával a kultúrnövény levelei alá permetezve szünteti meg a gyomkonkurenciát. Ezzel a technológiával 60% posztszer költséget spórolunk meg.

Az itt bemutatott 12 soros gép napi 80-100 ha területteljesítménnyel rendelkezik.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés