Gépesítés

Technika

AGRETO PFM II bálanedvesség-mérő teszt

A széna vagy a szalma elég száraz a bálázáshoz? Mikor érdemes megállni az esti órákban a harmatképződés miatt?

A kézzel végzett érzékszervi vizsgálattal ezt nehéz megállapítani. Alternatív lehetőséget biztosít ehhez, és a szúrószondás vizsgálathoz a bálázó gépekbe utólag is beépíthető érzékelő.

Bálázáskor a szalmának és a szénának száraznak kell lennie. Az utólag felszerelhető Agreto PFM II bálanedvesség-mérő kijelzője másodpercenként mutatja a bála nedvességtartalmát. Fotók: Böhrnsen (2), Tovornik

A széna és a szalma nem tárolható be túl nedvesen, különben megnövekedik a penészedés vagy az öngyulladás veszélye. Ezért fontos a bálák nedvességtartalmának ismerete, különösen csapadékos években. Segítséget jelenthet ehhez egy olyan nedvességmérő szenzor, amely az értékeket közvetlenül a bálázó belsejében határozza meg.

Néhány bálázó opcionálisan már gyárilag is fel van felszerelve nedvességmérő szenzorral. Az osztrák Agreto cég a „PFM II” nedvességmérővel egy új – utólag beszerelhető – eszközt kínál.

Az új szenzor most kör alakú alaplemezzel rendelkezik, körben lekerekített széllel. A bálakamrába beszerelve csökkenti az anyag elakadásának vagy az érzékelő károsodásának kockázatát.

Ezenkívül a négy csavarral rögzített lemez akár háromszor is elfordítható egyirányú kopás esetén, ami növeli az élettartamát. A gyártó szerint az alaplemez nagy kopásállóságú műanyagból készül. Az új kijelző egység a fröccsenő vízzel és rázkódással szemben ellenálló.

A kör- vagy szögletes bálázókba való utólagos beépítésre alkalmas készlet nettó ára 390 euró.

Szögletes bálázók esetén az alaplemezt a préscsatornában a préskamra oldalfalához csavarozzák, körbálázóknál a bálakamra oldalsó falának alsó harmadába, vagy oldalirányban a hátsó, nyitható ajtóra van felszerelve. A teszt során az Agreto bálanedvesség-mérőt egy New Holland Big Baler 1270 szögletes bálázóba szereltük be, ami körülbelül egy óra alatt megtörtént.

Kell hozzá némi műszaki érzék, egy ceruza, egy pontozó, egy fúrógép 4 és 12 mm-es fúrószárral, egy süllyesztő fúró, vagy egy sarokcsiszoló, egy 13 mm-es csavarkulcs és esetleg egy kis kalapács.

A használati utasítás minden egyes lépést nagyon részletesen ismertet az összeszereléshez: először megjelöljük a ceruzával az alaplemez rögzítésére szolgáló négy lyukat. Ezután a pontozóval megjelöljük a kirajzolt lyukak közepét. Utána a vékonyabb fúróval (4-6 mm) előfúrjuk a lyukakat, majd a 12 mm-es fúróval kialakítjuk a végleges méretet. A sorjázás azért fontos, hogy utána a felszerelt alaplemez megfelelően feküdjön fel a préscsatorna vagy bálakamra falára.

Ellenkező esetben a növényi maradványok elakadhatnak a csatorna fala és a lemez között, vagy az alaplemezt leszakíthatja az előtte elhaladó bála. A sorjázást egy sarokcsiszolóval végeztük.

A kis műanyag szigetelő alátéteket a négy csavarra kell helyezni, amelyek az alaplemezt a préscsatorna falához rögzítik. Fontos, hogy ezek az alátétek a furatokba kerüljenek. Mivel a csavarok közül kettő kondenzátorként működik a nedvességmérés során, nem szabad érintkezniük a préscsatorna falával.

A préscsatorna falának külső oldalán szintén műanyag távtartókat kell helyezni a csavarokra, mielőtt azokat a hatlapú anyákkal rögzítjük, és egy második kontraanyával pedig biztosítjuk azokat. Két szomszédos csavarra előtte felhelyezzük a szenzorvezetékek végén lévő csatlakozókat.

Ezután a szenzor vezetékét kell elvezetni. Fontos, hogy úgy vezessük végig a bálázón, hogy a használat során sehol ne súrlódjon, illetve ne szoruljon be. A legjobb módja ennek, ha megtaláljuk azt az utat, ahol a többi kábel fut. A vezetéknek természetesen el kell érnie a traktor vezetőfülkéjébe. Az utasításoknak megfelelően a felesleges vezetékrészt nem szabad levágni, hanem fel kell tekerni, és rögzíteni kell egy védett helyen a bálázón.

A kis kijelző egységet a mellékelt tartó segítségével a traktor vezetőfülkéjében egy jól látható helyre szereljük fel. A tápkábelt csatlakoztatni kell a traktor egyik áramkörébe, amely a gyújtáson keresztül kapcsolható. Erre a célra a traktor elektromos csatlakozóaljzatát használtuk. A kijelző egység és a szenzor vezetékét egy négypólusú csavaros csatlakozó köti össze.

A kijelző egység egy egysoros LCD-kijelző, ami a nedvességtartalom értékeit egy tizedes jegy pontossággal mutatja. Az Agreto „PFM II” bálanedvesség-mérő a nedvességtartalmat 70%-os értékig méri. A kijelzőn a 9 és 50 százalék közötti nedvességtartalom értékeket jeleníti meg.

Ha a termény szárazabb, akkor egy „L” betű jelenik meg, jelezve a „low” (alacsony) értéket. Ha a termény nedvesebb, a kijelzőn felváltva villog a nedvességtartalom értéke és egy „H” betű, jelezve a „High” (magas) értéket.

Ez alapján a traktorvezető gyorsan felismeri, hogy a termény nedvességtartalma még mindig a „zöld” vagy már a „piros” tartományban van – ha szemmel tartja a kijelzőt. A túl magas nedvességtartalomra utaló hangjelzést nem ad a készülék. A tesztet végző traktorvezetőnk azonban ezt nem hiányolta. A szenzor másodpercenként 25-ször méri a vezetőképességet az alaplemezen lévő két csavarfej közötti elektromos erőtérben. A szenzort nem kell kalibrálni.

Az egyetlen dolog, amit a traktorvezető megváltoztathat, az a kijelzés intervalluma. A beállítástól függően a műszer egy, kettő vagy öt másodpercenként jeleníti meg a szenzor mérési értékeinek átlagát.

Ezenkívül az alkalmazás egy olyan funkciót is biztosít, amely lehetővé teszi a traktorvezető számára, hogy manuálisan átlagértékeket képezzen. A „+” gomb megnyomásával mentheti a kiválasztott értékeket. Ezekből a tárolt értékekből a rendszer átlagértéket számol, amint a traktorvezető a ø gombot 3 másodpercig nyomva tartja. Ezenkívül a memóriafunkció a bálák számlálására is használható, ha mindig olyankor nyomjuk meg a „+” gombot, amikor a bálázó kirak egy bálát.

Ezeket a funkciókat a traktorvezetőnk nem használta. Egyrészt a New Holland szögletes bálázó vezérlő számítógépe automatikusan jelezte a bálák számát, másrészt a figyelmét a bálázóra kellett fordítania. Az egyedi mérési értékek manuális mentése inkább zavaró, mint hasznos.

Az utólagosan felszerelt Agreto PMF II készüléket a New Holland Big Baler 1270 szögletes bálázón az elmúlt szezonban csak a szalma betakarításánál tudtuk használni, és sajnos a feltételek nem voltak optimálisak. Münsterland térségében (Észak-Rajna-Vesztfália) a betakarításkor sokat esett az eső. A szalma többször megázott, többször meg kellett fordítani, hogy megszáradjon, így végül rövid és töredezett lett.

Mindezek ellenére sikerült képet alkotnunk a szenzor működéséről. Ha probléma nélkül dolgozik (általában ez történik, de a használat során a mi esetünkben a kedvezőtlen feltételek miatt nem mindig volt így), akkor jó mérési eredményekkel szolgál. Néhány bálát ellenőrzésképpen kézi szúrószondával is megmértünk.

A gyártó szerint a pontosság kb. 20 százalékos nedvességtartalomig +/- 0,8 százalékpont. A bálázó nedvességmérőjével 14,8 százalékos átlagos szalma nedvességtartalmat mértünk. A szúrószondával történő ellenőrzés 13,8 százalékos nedvességtartalmat eredményezett.

Tehát az Agreto által gyártott utólag beépíthető bálanedvesség-mérő nagyon hasznos. Jó áttekintést ad a vezetőnek a bálázott anyag nedvességtartalmáról. Alapesetben nincs szükség arra, hogy megálljunk, kiszálljunk és a bálák nedvességtartalmát szondával ellenőrizzük.

Nagyon kedvezőtlen körülmények között azonban előfordulhat, hogy az anyag felgyülemlik az alaplemeznél. Amikor ez megtörténik, a rendszer használhatatlan nedvességtartalom adatokat jelenít meg.

A mi esetünkben ez a törékeny, helyenként még nedves szalma esetében fordult elő. A bálázóban lévő nedvességmérő ilyenkor jelentősen magasabb értékeket mutatott, mint a kézi mérések. Miután megszabadítottuk az alaplemezt a rátapadt szalmától, ismét minden rendben volt.

Josef Heiss és fia, Andreas (3443, Röhrenbach) Ausztriában arról számol be, hogy a szenzor eltömődése nem gyakran fordul elő, és az automatikus bálanedvesség-mérés az Agreto PFM II készülékkel nagy segítséget nyújt a széna és a szalma betakarításakor (lásd a „Szakmai vélemény” részt).

Összegzés: a szalma és a széna bálázásakor fontos, hogy ismerjük a bálázásra kerülő anyag nedvességtartalmát. Az utólag felszerelhető Agreto „PFM II” nedvességmérő szenzor szögletes és körbálázókba való utólagos beépítésre egyaránt alkalmas.

A nedvességmérőt egy New Holland szögletes bálázóban teszteltük. A rendszer másodpercenként viszonylag pontos értékeket jelenít meg a járművezetőnek. Azok a szakemberek, akik a mindössze nettó 390 euróért vásárolható bálanedvesség-mérőt már használták, nem szeretnék a jövőben nélkülözni.

Anja Böhrnsen

Az alaplemez felszerelése félmagasságban történik, kb. 50 cm-rel a préscsatorna végétől.

A felszerelés egyszerű: egy ceruzával jelöljük meg a négy lyukat.

Ezután felfúrjuk, először vékony, majd 12 mm-es fúróval.

A sorjázás azért fontos, hogy később ne szoruljon be a termény a lemez alá.

A szenzorvezetéket két szomszédos csavarhoz csatlakoztatjuk.

Szakmai vélemény – Agreto PFM II bálanedvesség-mérő

Josef Heiss mezőgazdasági termelő és fia, Andreas Heiss (3443, Röhrenbach) Ausztriában a tavalyi szénabetakarítási idény elején a New Holland BB940 szögletes bálázó gépükre telepítették az Agreto „PFM II” új bálanedvesség-mérőt, amellyel már több hektár szalmát és szénát báláztak.

Josef Heiss a következőket mondja: „Már régen telepítenünk kellett volna a szenzort. A segítségével szénabálázáskor pl. tudjuk, hogy esténként mikor kell megállnunk a munkával. Amikor a nap lement, a nedvességmérő mindig két-három százalékkal magasabb nedvességtartalmat mutatott. Ha pl. a szomszédoknak kell szalmát báláznunk, a folyamatos kijelzés miatt most sokkal könnyebb tanácsot adni.”

A bálázóba utólag felszerelhető szenzort különösen hasznosnak találják a gazdák hegyes-völgyes területeken, egyenetlen talajfelszín esetén. A kiemelkedő magasabb részeken a 11-12%-os nedvességtartalmú anyag már elég száraz lehet a bálázáshoz, míg a völgyekben a 17-18% még mindig túl nedves.

„Ha a kijelző folyamatosan 17%-ot meghaladó nedvességtartalmat jelez ki, akkor megállítom a bálázást, vagy úgy döntök, hogy a széna helyett szilázst készítek” – mondja Josef Heiss. Josef és Andreas Heiss szerint a bálázóba utólag beszerelt szenzor elszennyeződésével nem volt gond. „A csatornában nem akadt el semmi a szenzoron.” A gazdák a pontossággal is elégedettek voltak.

A szállítási egységcsomag tartalmaz egy alaplemezt 12 m vezetékkel, egy kijelzőt tartóval és 2 m áramvezetéket biztosítékkal, valamint a szereléshez szükséges rögzítő elemeket (nem látható a képen). A szerelés menete a használati útmutatóban nagyon jól követhető. Már régen be kellett volna építenünk

A termék megtalálható a www.agrarshop.hu oldalon.

agrotrend.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook