Gépesítés

Technika

Alapművelések: kiemelten fontos a növényvédelem

Bármilyen kultúráról beszélünk, a homogén növényállomány kialakítása az egyik alapvető feladat. Ha a termesztés-technológiát az alapműveléstől a betakarításig megtervezzük és időben el is végezzük az adott beavatkozásokat, akkor van a legnagyobb esélyünk arra, hogy termést tudjunk betakarítani.

Az alapművelés, az alapművelési módoknak a meghatározása, illetve, hogy azt mikor végezzük el, kiemelten fontos. Ha egy alapművelést nem időben végeznek el, nem jó minőségben, akkor ez kihat az egész növénytermesztésre, ami valamilyen szinten korrigálható, de azok már plusz költséggel járnak vagy a növényre károsan hathatnak.

Fontos, hogy maga a vetéstechnológia és a magágykészítés összhangban legyen elvégezve. Ma már megjelentek azok a korszerű vetőgépek a John Deere kínálatában is, amely nem csak egy beavatkozást tudnak elvégezni, hanem összetett műveleteket. Nemcsak vetnek, hanem talajfertőtlenítőt, starter műtrágyát tudnak lerakni, sávot tudnak gyomírtani vagy magágyat tudnak készíteni. Mindezt egy menetben. Azokat az agronómiai feltételeket teremtsük meg a növénynek, hogy egyöntetűen ki tudjon kelni, robbanásszerű kelést tudjon kialakítani.

Ha ezt el tudjuk érni, ezt az állapotot fent is kell tartani, ekkor következik az okszerű növényápolás, növényvédelem.

A növényvédelem minden növénytermesztési technológia nélkülözhetetlen eleme. Kiemelten fontos szerepet tölt be a termesztés eredményességében. Egyrészt a termelés biztonságát szolgálja, másrészt lehetővé teszi a megfelelő minőségű termények előállítását.

A kórokozók és károsítók elleni védekezés egyik sarokpontja a kijuttatási időpont helyes megválasztása. Az optimális időben végzett növényvédelmet számtalan tényező befolyásolja.

 Az egyik legfontosabb tényező a kórokozók és kártevők sajátosságai ( 1. táblázat).

A táblázatból is látszik, hogy a sikeres növényvédelemhez olyan permetezési kapacitással kell rendelkeznünk, hogy az adott kultúra egészét 2-3 nap alatt le tudjuk kezelni. A terület és vetésszerkezet is meghatározó, egy 1000 hektáros gazdaságban átlagos vetésszerkezet mellett 3500 hektárt kell lekezelni évente, ugyanez egy kukorica túlsúlyos gazdaságban 3000 hektár feletti, míg a repce és kalászos túlsúlyos cégeknél 4000 hektárt meghaladó a kezelendő terület nagysága. Átlagos években a permetezési csúcs április végére és május hónapra (1 . diagram) esik, ebben a 6 hétben kell lekezelni az éves növényvédelmi feladat 60-80 százalékát a vetésszerkezet függvényében.

A rendelkezésre álló elméleti permetezési időt az időjárás több tényezője is meghatározza (csapadék, hőmérséklet, szél, páratartalom), ezeket befolyásolni nem tudjuk. Továbbá a technológiában történő változások elsősorban a szerek visszavonása, korlátozása (pld.: neonikotinoidok, ppi, pre készítmények) a permetezések számának növekedésével, így a kapacitás szűkülésével jár.

Ilyen kiélezett helyzetekben az optimális időben történő kezelést a permetezőgép permetezési képességei befolyásolják a legnagyobb mértékben. A KITE Zrt. kínálatában szereplő John Deere vontatott és önjáró szántóföldi permetezők rendelkeznek azokkal a képességekkel melyekkel lehetővé válik a gyors hatékony növényvédelem.

A 700-800-900-as sorozatú vonatott permetezőgépek 150ha/nap-tól akár 300 ha/nap elméleti területteljesítménnyel rendelkeznek típustól függően (1 kép).

Ezen a területteljesítménynek elérésében sok korszerű műszaki megoldás összhangjára van szükség. A gépek  2400, 3200, 4000 literes tartálykapacitással rendelhetők. A tartálymérettől függetlenül, egy erős, alacsony súlypontot biztosító, karbantartás-mentes poliuretán lengéscsillapítókkal is felszerelhető alváz gondoskodik a permetező stabil és gyors vontathatóságáról. A keretstabilitást és az utolérhetetlen permetezési pontosságot a piacon egyedülálló Z karos paralelogramma rendszerű keretemelés és az inga felfüggesztés garantálja. A hagyományos emelőtornyos megoldásokkal szemben a Z karos paralelogramma rendszerű keretemelés a permetezőgép súlypontjában, a járószerkezet előtt támasztja alá a keretet, ahol a legkevesebb mozgás, lengés adódik át a járószerkezetről a keretre.

Az így mérsékelt lökéseket nitrogén töltésű lengéscsillapítók tovább csökkentik. A Z karos felfüggesztés további előnye, hogy egy egyszerű paralerogramma függesztéshez képest bármely keretmagasság esetén nem változik jelentősen a keret távolsága a géptől. Ez úgyszintén a gép stabilitását növeli.

A szórókeretet az inga felfüggesztés tartja. Az inga 4 db függőleges és 2 db vízszintes lengéscsillapítóval mind a kereszt és hosszirányú lengéseket csillapítja!

Az időtálló, két vagy három csuklóponton záródó acélból készült szórókeretek a legváltozatosabb méretekben érhetőek el 18-27 méterig. A szórókeretszárnyak a csuklópontoknál található zsírozható, cserélhető csapágyaknak köszönhetően még hosszú évek után sem “lógnak”, és nem okoznak a holtjáték miatt keretlengéseket. Ezen megoldásokkal egy John Deere vonatott permetezőgéppekkel nagyobb sebességgel is lehetőség van permetezni a minőségi paraméterek romlása nélkül, így +30% területteljesítmény többletet érhető el a hagyományos emelőtornyos gépekhez képest.

A gépek kezelése, a munkafolyamatok vezérlése nemcsak a külső kezelő állás esetén áttekinthető, hanem a  színes érintőképernyős kijelzőn is nyomon követhető, akár több feladat (permetezés, navigáció) egyidejű megjelenítésével. A John Deere i-kivitelű gépei tudják, hogy minden csepp számít. Említhetném szakaszvezérlés és átfedés kontrolt és még számos egyéb intelligens funkciót, ezeket egy későbbi cikkünkben mutatjuk be.

A különféle növényvédelmi munkálatoknál, különféle cseppméreteket kell alkalmazni. Ezeket jellemzően a növényvédőszer gyártók meghatározzák, de a fúvókaválasztásnál figyelembe kell venni a munkasebességet is. (A fúvókák bemutatásához kattintson a szövegre!)

A KITE Zrt. kínálatában szereplő John Deere vontatott permetezőgép permetezési sebessége 12-14 km/óra, míg egy amerikai John Deere önjáró gép esetében ez 20-25 km/h. A különböző sebességtartományokhoz különböző fúvókákat kell alkalmazni, hogy biztosítsuk a megfelelő lefedettséget.

A KITE Zrt. által biztosított, az ország teljes mezőgazdasági területét lefedő, megismételhető +/- 2,5 cm jelpontosságú (RTK) műholdas hálózat lehetővé teszi, hogy a gép intelligens funkcióit a lehető leghatékonyabban használhassa ki. John Deere navigáció nem fárad el, biztosítja a pontos csatlakozásokat, mindig tudja hol haladt el a permetező, és hol nem. A navigáció kihasználásával 5-10% területteljesítmény növekedést érhet el.

Az éjszakai permetezés feltételeit is megteremhetjük a John Deere navigációs rendszerek segítségével. 2013-as vizsgálatok kimutatták, hogy az éjszakai permetezés alkalmazásával 40 %-kal több időt tölthetünk a területen, ami a legszorosabb permetezési csúcsban rendelkezésre álló 6 hétben biztosíthatja az optimális időben elvégzett kezeléseket.

agrotrend.hu / KITE Zrt.

(X)

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook