Gépesítés

Technika

JCB: törzscsuklós változatok a mezőgazdaságnak fejlesztve

Betakarítás előtt célszerű felkészülni a termény mozgatására, különböző logisztikai feladatokra is. Ennek egyik eszköze lehet a nagy mennyiségű áru mozgatására kifejlesztetett JCB rakodógépek törzscsuklós változata.

A JCB termékei jelentősen különböznek a versenytársak rakodógépeitől, hiszen a brit konstruktőr kifejezetten mezőgazdasági felhasználásra is gyárt gépeket, s ebben jelenleg egyedülálló a piacon. A patinás márka már az 1940-es évektől kezdve működik, jelenleg világszerte 22 gyárban készülnek a gépek, amelyek közül 11 az anyaországban termel. A JCB-t az is megkülönbözteti versenytársaitól, hogy a gépek összes komponensét maguk állítják elő, szemben azzal a mai gyakorlattal, amikor nagynevű márkák különböző beszállítók részegységeiből építenek gépeket.

A KITE Zrt. kínálatában a már jól ismert teleszkópos JCB rakodók mellett megtalálható a törzscsuklós változat is. A hazánkban újnak mondható technológia bevezetését az indokolja, hogy bizonyos árumennyiség felett már nem biztos, hogy gazdaságos a teleszkópos rakodó, viszont a törzscsuklós változat lényegesen nagyobb mennyiséget képes megmozgatni egységnyi idő alatt. Egyszerűbb is némileg az anyagmozgatás, hiszen a gém ki- és betolása helyett csak emelést és süllyesztést végez a gép, így kevesebb a kopási pont, hosszabb távon valószínűleg olcsóbban tartható fent a munkaeszköz.

A törzscsuklós rakodóknál három gémet különböztethetünk meg a JCB esetében, amelyek az emelési magasságban és a terhelhetőségben különböznek. Géptípustól függően a standard gém 3,3 – 3,7 m magasságig tud emelni, maximum 4636 kilogrammot. A high lift változat – amely Magyarországon a legkedveltebb – 3,6 – 4,4 méteres magasságig képes emelni, legfeljebb 3417 kilogrammot. Ez a változat már a legtöbb szállítójármű rakodására alkalmas. A super high lift már 4,2 – 4,9 m magasságig képes emelni a terhet, viszont terhelhetősége már a biztonság érdekében 2747 kilogrammra csökken.

A törzscsuklós rakodóknál két fajta terhelhetőséget ad meg a gyártó. Az egyik, az egyenesbe állított terhelhetőség, a másik pedig a kanyarodás közbeni terhelhetőség, ami a biztonság érdekében a felére is csökkenhet. Ugyanis nem a kerekek fordulnak, hanem az egész gép mozdul el a törzscsuklónál, emiatt pedig csökken a stabilitás, főleg ha mindez menet közben történik.

A JCB mezőgazdasági gépeit a hajtásrendszer is megkülönbözteti a versenytársaktól. A ZF váltóval szerelt gépek akár 40 km/h-s sebességre is képesek, ami akkor lehet előnyös, ha nagy telephelyen kell árut mozgatni vagy két telephely között kell többször vonulni.

A törzscsuklós JCB rakodók azoknak a gazdaságoknak ajánlható, ahol már 20-30 ezer tonnát mozgatnak meg évente, és a terménytárolók magassága is lehetővé teszi a nagyobb gépek mozgását.

agrotrend.hu / KITE Zrt.

(X)

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés