Gépesítés

Technika

Permetezőgépek felülvizsgálata – hol tartunk most?

A hírek szerint alapvetően szemrevételezéssel történő, vagy igen egyszerűsített, manuális méréseken alapuló, minőségbiztosítással nem rendelkező kötelező felülvizsgálat bevezetése várható.

Az Európai Uniós jogszabály szerint a tagállamokban a permetezőgépeknek legkésőbb 2016. november 26. napjáig műszaki felülvizsgálaton kell átesniük. E dátumot követően az EU területén csak sikeres műszaki felülvizsgálaton átesett permetező gépeket lehet növényvédelmi tevékenységre használni – írja közleményében a Növényorvosi Kamara.

A magyar jogi szabályozás 2016.10.28-ig egyértelműen rendelkezett a műszaki felülvizsgálat minden részletéről. Ekkor azonban a növényvédelmi tevékenységet szabályozó 43/2010. FVM rendelet módosításra került, és jelenleg hatályos formájában csak arról rendelkezik, hogy a növényvédelmi szolgáltatás és árutermelés során használt növényvédelmi gépeken – a kézi, illetve háti növényvédelmi berendezések kivételével – háromévente időszaki felülvizsgálatot kell végezni. Nem rendelkezik azonban a felülvizsgálat szempontjairól, megvalósításának részleteiről.

Egy jól beállított géppel  jelentősen csökkenthető a növényvédelem költsége – fotó: 123RF

A rendelet a módosítás előtt az EU elvárásainak és az EU területének túlnyomó többségén követett gyakorlatnak megfelelően igényes műszeres felülvizsgálatot írt elő. A jogszabályalkotó várhatóan egy következő jogszabály-módosításban rendelkezik a felülvizsgálat magyarországi módjáról, vagyis arról, hogy mi lesz a gazdák kötelezettsége e téren. 

Szakmai álláspontok szerint egy szemrevételezéssel végzett felülvizsgálat nagy valószínűséggel nem fog megfelelni a minden tagállamra kötelező Európai Uniós jognak és az ide vonatkozó nemzetközi szabványoknak. Ennek következtében az EU részéről kifogás várható, ami később esetleges

pénzügyi szankciók formájában jelentős károkat is okozhat a magyar gazdáknak.

A növényvédő szerek szakszerű és megfelelő műszaki állapotú permetező géppel történő kijuttatása meghatározó a növényvédőszerhatóanyagmaradék-mentes, tehát fogyaszthatóság szempontjából biztonságos növényi termékek előállításában. Jól beállított növényvédő gépekkel jelentősen csökkenthető a környezeti terhelés, a természetkárosítások, gyom- és egyéb károsító rezisztenciakialakulások esélye, csökkenthető a felhasznált növényvédő szer mennyisége.

Mindezek mellett számítani kell arra is, hogy a nem vizsgált, illetve nem az európai szabványokban leírtak alapján vizsgált növényvédő gépekkel előállított termékek a jövőben komoly piaci hátrányokat is szenvedhetnek, hiszen a piaci szereplők egyre határozottabban megkövetelik az oda kerülő növényi termékek biztonságos előállításának nyomon követhető igazolását, ennek részeként a permetezőgép EU-s szabványoknak megfelelő műszaki felülvizsgálatát igazoló hivatalos tanúsítványt. 

A Növényorvosi Kamara álláspontja szerint

szemrevételezéses felülvizsgálattal nem lehet biztosítani a megfelelő műszaki színvonalú permetezőgépet,

vagyis a megfelelően igazolható élelmiszer-biztonsági alapokat.

Elképzelhető, hogy a hazai jogszabályi rendelkezés egy szerényebb szintű szemrevételezéses, vagy minimális manuális mérésen alapuló, ezáltal olcsóbb felülvizsgálatot fog kötelezően előírni. Aki erre elviszi a permetezőgépét, az eleget tesz hazai jogszabályi kötelezettségének, de nem biztos, hogy megnyugtatóan eleget tesz az EU által továbbra is határozottan elvárt azon komolyabb élelmiszer-biztonsági követelmény szintnek, ami csak a Magyarországon jelenleg már nem kötelező műszeres műszaki felülvizsgálattal garantálható.

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara a 84/2015. (XII.17.) FM rendelettel módosított 43/2010. (IV.23.) FVM rendelet szerint jogszabályi lehetőségével élve és jogszabályi kötelezettségének eleget téve a rendeletben meghatározott akkori szempontok, szerint kidolgozta és határidőre létrehozta a felülvizsgálatot végző műszakiállomás-hálózatot. A teljes országos lefedettséget biztosító eredeti tervek szerint 24 mobilállomásból álló rendszer 12 állomása 2016 novemberétől működik.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy nagyon sok gazdálkodó továbbra is igényli az alaposabb felülvizsgálatot – fotó: Kuhn Center Magyarország

A további állomások működésbe állítása az időközben bekövetkezett jogszabályi változás miatt felfüggesztésre került. A felülvizsgálatot a kamara Növényvédő Gép Ellenőrző Állomása végzi, amit a kamara tulajdonában lévő MANOK-Növényorvos Kft. üzemeltet. A rendszer felállítása a MANOK Kft., valamint az alállomás üzemeltetők magántőkéje felhasználásával történt mindennemű állami forrás nélkül. Műszaki felülvizsgálat igénylését 2016. október 11-ig 2016 permetezőgép tulajdonos, december 31-ig 6233 termelő rendelte meg, 548 db növényvédő gép műszaki vizsgáztatása hivatalosan megtörtént.

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara úgy döntött, hogy noha jogilag nem kötelező az általa biztosított műszeres permetezőgép-felülvizsgálatot igénybe venni, a meglévő mobil állomásaival a tevékenységet folytatja, és önkéntesen igénybe vehető szolgáltatásként a gazdálkodóknak ajánlja. 

E felülvizsgálati rendszertől biztosan meg fogja kapni azt a szolgáltatást, növényvédő gépe azt az akkreditált tanúsítást, amit az EU bármely piacán elfogadnak, az EU-s jogszabályoknak megfelel, és az élelmiszer-biztonságot legjobban kielégítő színvonalon és leghatékonyabban működni képes permetezőgéppel fog rendelkezni.

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara permetezőgép-felülvizsgálata jelenleg

önkéntesen igénybe vehető térítéses szolgáltatás.

A felülvizsgálatra előzetesen szükséges bejelentkezni. A felülvizsgálatot előzetes egyeztetés után, előre egyeztetett helyszínen és időpontban mobil felülvizsgáló állomások végzik, amelyek kimennek a gazdákhoz. A felülvizsgálat további gyakorlati részleteiről érdeklődjön növényorvosánál, vagy keresse a www.ngea.hu honlapon, ahol a vizsgálatra történő bejelentkezést is megteheti.

agrotrend.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook