Technika

Újdonságok

Növényi szenzor a CLAAS-tól AEF ISOBUS tanúsítvánnyal

A CLAAS cég CROP SENSOR ISARIA elnevezésű optikai növényi szenzora nemcsak az első ISOBUS kompatibilis online szenzor a piacon, hanem megkapta a független AEF szervezet (Agricultural Industry Electronics Foundation, azaz Mezőgazdasági Elektronikai Alapítvány) hivatalos tanúsítványát az ISOBUS-standard megoldásért.


kép: topagrar.com

A gyártó szerint az AEF tanúsítvány a működés biztonságát garantálja a traktor, munkagép és terminál kombinációjú összeállításokban. A CROP szenzor működtetéséhez ezen felül most további, már korábban rendelkezésre álló ISOBUS terminálok használhatók.

A modern mezőgazdasági gépek kapacitása ma az egyes komponensek, vagyis a traktor, a terminál és a munkagép kompatibilitásától függ. Az egyes komponensek közötti kommunikáció alapját az ISOBUS standard alapján definiált kapcsolódási pontok képezik. Az ISOBUS összeférhetőségi teszt és az AEF tanúsítvány pontos információkat szolgáltat a felhasználóknak és a gyártóknak arról, hogy az egyes komponensek egymással összekapcsolva hogyan működnek. 

Az AEF a tanúsítvány alapjául ISOBUS-funkcionalitásokat definiált. A CLAAS CROP szenzor az ISOBUS UT 1.0 funkcióterületre kapott tanúsítványt, és ezzel most bekerült az AEF ISOBUS adatbázisába. Ha egy gazdálkodó vagy bérvállalkozó szeretne befektetni az új technikába, akkor ebben az adatbázisban ellenőrizheti a meglévő és a tervezett új gépei kompatibilitását. 

CLAAS CROP SENSOR ISARIA – mire jó?

A CLAAS CROP SENSOR ISARIA online és táblaspecifikusan állapítja meg a növények optimális nitrogénszükségletét. Bármilyen kultúrában használható, nem függ a nappali fénytől, és bármilyen kijuttatási eljárás során alkalmazható. Menet közben egyetlen munkafolyamatban automatikusan mér, számításokat végez és szabályoz, vagyis az optimális trágyamennyiség számítása és annak kijuttatása közel azonos időben történik. 

Két érzékelőfejből álló optikai szenzorról van szó, melyeket jobbról és balról szerelnek a traktor elején elhelyezhető tartókeretre, ami a szenzorokat a növényektől adott távolságra vezeti. Az aktív (LED) világításnak köszönhetően éjjel és nappal egyaránt lehet a növényi szenzorokkal dolgozni. A mérési frekvencia automatikusan igazodik a környezeti feltételekhez valamint a környezetben érzékelhető fény intenzitásához. 

Ilyen az alkalmazás

A szenzor a kisugárzott fény reflexióját méri a mérőkúp alatt elhelyezkedő növényekről. Ez alapján történik a vegetációs index számítása, ami a növény pillanatnyi nitrogénellátottságát tükrözi. A CROP SENSOR ISARIA megméri a növény által az adott időpontig már felvett nitrogén mennyiségét, összehasonlítja az aktuális fejlődési stádiumhoz szükséges értékkel, és ez alapján meghatározza a hiányzó, ill. a kiegyenlítésre szoruló tápanyagkülönbséget. 

Emellett az állomány sűrűségére vonatkozó méréseket is végez a szenzor a biomassza index alapján. Ha ez az index egy bizonyos küszöbérték alá esik, pl. a táblát ért aszály- vagy fagykárok miatt, akkor a kijuttatott mennyiség a táblának ezen a részén a gazdálkodó által meghatározott kijuttatási mennyiségre megy vissza. A két index kombinálásával elkerülhetők a hibák. 

Nemsokára automatikus kalibrálás is várható

Ha a szenzort helyben kell kalibrálni, akkor a CLAAS a kétpontos kalibrálás mellett az egypontos kalibrálás lehetőségét is felkínálja. Ez megegyezik a hosszú gyakorlattal: Elszórt pontok alapján meghatározzák a növényállomány reprezentatív ellátottsági állapotát. A CROP SENSOR ISARIA úgy reagál az eltérésekre, hogy az alkalmazott mennyiséget az adatoknak megfelelően felfelé vagy lefelé szabályozza. 

Emellett létezik az ISARIA trágyázási rendszer is, ami menet közben előzetes kalibrálás nélkül megméri a növény táplálékkal való ellátottsági szintjét, és ezzel lehetővé teszi az állomány optimális nitrogénellátottságát. A CLAAS a közeljövőben egy automatikus kalibrálást is fel fog kínálni: A felhasználónak csupán a kívánt műtrágya átlagos mennyiségét kell megadnia, és a szenzor ezt táblánként kijuttatja. 

Map-Overlay (térkép-átfedés) eljárás

A teljes területet nézve a terméshozamok a tapasztalatok alapján erős ingadozásokat mutathatnak, fennáll a veszélye a túl- vagy alultrágyázásnak. A CROP SENSOR ISARIA a térkép-átfedés módszerének köszönhetően a tényleges és a mért nitrogén ellátottság mellett ezzel a módszerrel az elvárt hozamot is figyelembe veszi, így a kg/ha vagy l/ha értékben meghatározott optimális mennyiség a tábla egyes részeinek megfelelően kerül kijuttatásra.

Az elvárt hozam meghatározásához többek között a CLAAS hozamtérkép adatai is használhatók. Emellett figyelembe kell venni a talajparamétereket, amelyek hasonló módon az EASY Service (Hatékony Agrárgazdálkodási Rendszerek) szolgáltatásán keresztül is igénybe vehetők. 

agrotrend.hu / topagrar.com

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés