Gazdálkodás

Szántóföld

Sártenger a somogyi szántókon: még fenn a kukorica fele

A szántókon felgyülemlett víz miatt áll a betakarítás és szünetel a vetés, akad olyan gazdaság, ahol várhatóan lánctalpas kombájnt bérelnek.


fotó: 123rf

Kiskorpád és Nagybajom térségében is hatalmas méretű tócsák borítják a földeket. A cuppanós sárban pillanatok alatt elsüllyed az ember, könnyű elképzelni, a sok tonnás gépek tehetetlenül vergődnének a szántón. Most kellene a legjobban dolgozni, de napok óta nem lehet – mondta Szigeti Imre batéi családi gazdálkodó. – Október nyolcadikától 190 milliméternyi csapadék hullott, csaknem annyi, mint 2-3 hónap alatt.

A mélyebb fekvésű Kapos-menti területeken vízben áll a kukorica egy része. A gazdaságban  60 hektáron termesztenek tengerit, de harmadát sem vágták le,  s becsülni sem lehet, hogy mikor folytathatják a betakarítást. Az elvetett repcében is kárt okozott a víz, több helyen kimosta a gyökeret. Sok tucatnyi gazdasághoz hasonlóan késik a búza vetés. Szigeti Imre szerint hiába készítették elő tisztességesen a szántót és szórták ki a műtrágyát, ha az időjárási körülmények miatt képtelenek dolgozni. Hangsúlyozta: a kárenyhítési rendszer nem nyújt segítséget ilyen helyzetekre. Így feleslegesen szórják a pénzt a gazdák a feneketlen kútba.  Az agrárkamarában úgy reagáltak: a gazda által jelzett probléma nem jégkár vagy fagykár, s a hozamveszteség sem érte el a 30 százalékot. A sok esővel kapcsolatos probléma miatt nem számíthat kártérítésre a termelő.

Kalocsai Bálint, a böhönyei Szabadság Zrt. elnöke elmondta: összefolyások, nagyobb tócsák borítják a szántót, némelyik fél méter mély, a többi 10-20 centis. Hatvan hektáron betakarították már a kukoricát, ám hosszabb ideig elhúzódhat a visszalévő 150 hektár aratása. Felkészültek, hogy gumihevederes – gyakran lánctalpasként emlegetett – kombájnt bérelnek, ami számottevő többlet költséget jelent. Mácsai Ádám, az agrárkamara somogyi igazgatója azt mondta: megyénkben drasztikus belvíz nincs, de a vetésterületek 5-8 százalékán vízösszefolyások találhatóak, s a talaj száz százalékkal vízzel telített. 

– Gond, hogy a betakarítás és a vetés kellős közepén minimum két hetes kényszerszünet akasztja meg a munkát – mondta. – A legtöbb helyen még napok telnek el, amíg ismét szántóra mehetnek a gépek. Felmelegedésre, esőmentes és szeles időjárásra van szükség.

A 71 ezer hektár kukorica 45 százalékát nem törték le, s az 50 ezer hektárra tervezett búza felét sem sikerült elvetni. Ideális körülmények esetén a munka legalább kétharmadát befejezték volna. Szakemberek szerint a novemberi vetés kétséges eredménnyel zárulhat.

agrotrend.hu / sonline.hu

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés