Hírek

Kérdések vannak, felelős nincs a gyorsfagyasztott zöldségek ügyében

Nyáron óriási botrányt kavartak a Listeria monocytogenes baktériumot tartalmazó zöldségkeverékek. A fertőzés következményeként kilencen vesztették életüket, de intézkedések még mindig nem történtek.

Kilencen meghaltak, de nem zárták be a gyártóüzemet, nem nyomoznak és egyelőre a bírságon is gondolkodnak – írja a 24.hu


A fertőzés modellje – fotó:  Science Photo Library / AFP

A portál utánajárt, hogy hol tartanak a vizsgálatok, milyen intézkedések történtek, és az ügy szereplőinek milyen következményekkel kell számolniuk.

Elméletileg börtönbüntetés is lehet a vége, ha bebizonyosodik, hogy valaki egészségre ártalmas élelmiszert állított elő vagy hoz forgalomba, különösen, ha tudja, hogy ezzel emberéleteket sodor veszélybe.

A Greenyard Hungary Kft. bajai üzemében csomagolt fagyasztott zöldségek igencsak ártalmasnak tűnnek az alapján, hogy a bennük kimutatott Listeria monocytogenes baktérium miatt idén június közepéig 47-en betegedtek meg, és közülük 9 ember meg is halt.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) vizsgálódott a bajai vállalkozásnál, a jogsértés miatt megtiltotta az érintett termékek forgalomba hozatalát, és ami már kiment, annak visszahívására kötelezte. A termelés felfüggesztését nem kellett elrendelnie, azt ugyanis a hatósági ellenőrzés és mintavétel eredményei alapján a vállalkozás saját hatáskörben megtette.

Az üzemet azonban nem zárták be és a cég a termelés újraindítását készíti elő.

Próbagyártást indított, hogy meggyőződjön róla, sikerült-e kiiktatnia az élelmiszerlánc-biztonsági kockázatot. Ezek a termékek azonban nem kerülhetnek kereskedelmi forgalomba, amíg a laboratóriumi vizsgálatok nem zárulnak megnyugtató eredménnyel.

Az élelmiszerlánc-törvény szerint akár 5 milliárd forint is lehet a büntetés az élelmiszerbiztonsági szabályokat legdurvábban megsértőkkel szemben. Azokra pedig, akik egészségre ártalmas közfogyasztási cikket készítenek, forgalmaznak, több év börtön is várhat a büntető törvénykönyv alapján.

  • Elméletileg az, aki forgalomba hozatal céljából egészségre ártalmas közfogyasztási cikket készít vagy tart, ké 2 évi szabadságvesztéssel büntethető.
  • Aki forgalomba hozza, 3 évet kaphat (jelentős mennyiség, bűnszövetségben vagy üzletszerű elkövetés esetén 1-5 év között van a büntetési tétel),
  • de ha nem szándékosan, hanem gondatlanságból tette, akkor 1 évnél nem lehet több a büntetés.
  • Az pedig egyáltalán nem büntethető, aki mihelyst a cikk ártalmas voltáról tudomást szerez, mindent megtesz, hogy az ne kerüljön forgalomba.

– A törvény szövege szerint a forgalomba hozó is lehet felelős.

A szóban forgó fagyasztott termékek forgalmazásában olyan nagy láncok vettek részt, mint a Tesco, az Aldi, a Metro vagy éppen a Spar, amelyek a Nébih riasztásáról értesülve azonnal zárolták és visszahívták a szóban forgó fagyasztott zöldség és zöldségkeverék tételeket.

Importnál az első magyarországi forgalomba hozó a felelős, ebben az esetben azonban a hazai gyártó, azaz a Greenyard felel az élelmiszer-biztonságáért – tájékoztatta a portált a Nébih.

A hatóság jogsértést állapított meg,

így bírság elé néz a Greenyard, de még nem zárult le az eljárás, így nem tudni, mennyi lesz annak összege.

A bírság mértékét egyedileg, az idevágó jogszabályt figyelembe véve határozzák meg. 

– A világraszóló lisztériafertőzés ügyében azonban nem nyomoz a rendőrség, eddig ugyanis nem érkezett feljelentés

– tudta meg a 24.hu az Országos Rendőr-főkapitányságtól.

Nyár közepén óriási botrányt kavartak a fertőző gyorsfagyasztott zöldségek, ami miatt mintegy 29,1 ezer tonna gyorsfagyasztott zöldséget és zöldségkeveréket kellett visszahívni a forgalomból.

agrotrend.hu / 24.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés