Hírek

Kiemelten fontos a magyar értékek őrzése – heti hírösszefoglaló

Nemzeti értékeink helyi és vármegyei szinten határozzák meg magyar identitásunkat és országhatárokon átnyúlva egyesítik a külhoni magyarságot az anyaországgal. A Tisza vizével is nehézkessé vált az öntözés. Tavaszi védekezés a rovarok ellen almában. Újabb könnyítések jöhetnek a kutaknál. Az aratás véget vethet a gabonapiaci zavaroknak. Magyarország megtiltja a mezőgazdasági termékek importját Ukrajnából. Heti hírösszefoglaló.

Durván drágul kedvenc gyümölcsünk – A magyar földi eper, azaz a szamóca már érik a fóliasátrakban, az ára azonban igencsak borsos lesz, ahogy a később érő szabadföldi eperé is. Az árak annak ellenére vannak az egekben, hogy a termelők kedvező eperszezonra számítanak.

Több száz millió forintból állították helyre a Péteri-tavat

Több száz millió forintból állították helyre a Péteri-tavat – Mintegy 330 millió forintot fordított a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága (KNPI) a Péteri-tó eredeti medrének helyreállítására, ezzel költő-, pihenő- és táplálkozóterületet biztosítva számos védett madárfajnak – közölték.

A Fejérvíz Zrt. 1,6 milliárdos támogatást kapott az állami integráció keretében – A Fejérvíz Zrt. több mint 1,6 milliárdos támogatást kapott az állami integráció keretében, miután az energiaárak drasztikus emelkedése nehéz helyzetbe hozta a Fejér vármegyei víziközmű szolgáltatót.

A Tisza vizével is nehézkessé vált az öntözés

A Tisza vizével is nehézkessé vált az öntözés – Sokan szeretnének a Tisza vizével öntözni. Főleg az utóbbi szélsőséges időszakban vált ez fontossá, de nem csak az aszály indokolja mindezt. Akik eddig gabonát, vagy különböző takarmánynövényeket termesztettek, azoknak az életét hátrányosan érinti az unió engedélyével gyakorlatilag korlátlanul beáramló gabona. Emiatt váltanak sokan borsóra, babra és csemegekukoricára, mert az ukrán gabona miatt bebukott idehaza a tárolás. Az állatok takarmányozásának fedezetét tehát ezeknek a terményeknek az árából próbálnák megteremteni.

Népszerűek az agrárhitelek – A múlt évben sem csökkent a mezőgazdaságban működő vállalkozások és egyéni gazdaságok hitelfelvételi kedve, az Agrárközgazdasági Intézet adatai szerint tavaly ismét két számjegyű bővülést mutatott az agrárhitelek állománya. A legtöbb termelő folyószámlahitelt igényelt, ugyanakkor a beruházási célú kölcsönök is kelendők voltak.

Tavaszi védekezés a rovarok ellen almában – Hazánk egyik legjelentősebb gyümölcsfaja az alma. A rügyfakadástól virágzásig tartó időszakban a növényvédelmi munkák célja a kórokozók, illetve a kártevők áttelelő alakjainak irtása, tovább fejlődésének megakadályozása. Idén a csapadékos és enyhe telet követően jelentős rovar-, atkakártevőre, gombás és a baktériumos betegség megjelenésére kell számítanunk.

Újabb könnyítések jöhetnek a kutaknál – Újabb változtatásokat és egyszerűsítéseket kezdeményez a kutak szabályozásában az Agrárminisztérium – közölte közösségi oldalán Nagy István.

Hatalmas razzia a Nagybani piacon, több embert is elvittek az adónyomozók – Razziát tartott és több embert is elfogott kedden a Nemzeti Adó- és Vámhivatal egy, a fővárosi Nagybani piacot érintő nyomozásban – értesült több forrásból is a Magyar Nemzet. Úgy tudjuk, az ügyben költségvetési csalás gyanújával indult eljárás, az ügy szálai pedig egy sokmilliárdos bűnügyhöz vezetnek.

Az aratás véget vethet a gabonapiaci zavaroknak

Az aratás véget vethet a gabonapiaci zavaroknak – Az idei esztendő nem bővelkedik majd pályázatokban és beruházásokban, ezért ezeken a területeken kisebb szünet várható. Így 2023 ezekkel a tényekkel vonul be az agrárium történelmébe a többi nehézségeivel együtt. A Magyar Bankholding előrejelzése szerint jövőre várhatók csak olyan pályázati kiírások és különböző állami támogatások, amelyekkel képesek lesznek a gazdálkodók finanszírozni azokat a fejlesztéseiket, amelyek addigra már időszerűek lesznek.

Megjelent a 2023. évre vonatkozó gazdálkodási napló vezetésére rendszeresített formanyomtatvány – Egyes jogszabályi előírások és Vidékfejlesztési támogatások esetében kötelező a Gazdálkodási Napló vezetése.

Az Agrárminisztérium meghosszabbítja az öntözésfejlesztésre kiírt pályázatokat – Az Agrárminisztérium a Vidékfejlesztési Program keretében meghirdetett, „A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” és „Az öntözési közösségek együttműködésének támogatása” című, rendkívül sikeres pályázati felhívásokat ismét meghosszabbította, 2023. október 1-ig lehet benyújtani a támogatási kérelmeket – közölte Nagy István agrárminiszter.

Fókuszban a helyi termékek

Fókuszban a helyi termékek – A helyi termékek lesznek a középpontban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat április végi, május eleji rendezvényein.

Alanyi adómentesség értékhatárának megállapítása őstermelők családi gazdaságának esetében – A családi gazdaságokról szóló 2020. évi CXXIII. törvény 6. § (1) bekezdése alapján az őstermelők családi gazdasága (a továbbiakban: őCSG) olyan önálló jogalanyisággal és a tagok vagyonától elkülönült vagyonnal nem rendelkező, legalább két, egymással hozzátartozói láncolatban álló mezőgazdasági őstermelő tag által létrehozott termelési közösség, amelynek keretein belül a mezőgazdasági őstermelők az őstermelői tevékenységüket saját gazdaságukban közösen, valamennyi tag személyes közreműködésén alapulva, összehangoltan végzik.

Kiemelten fontos a magyar értékek őrzése – Nemzeti értékeink helyi és vármegyei szinten határozzák meg magyar identitásunkat és országhatárokon átnyúlva egyesítik a külhoni magyarságot az anyaországgal – jelentette ki V. Németh Zsolt, magyar életmód és nemzeti értékeink védelméért felelős miniszterelnöki biztos az Értéktár Konferencia megnyitóján, csütörtökön, Budapesten.

Nagy István: a mezőgazdaságban a siker, a túlélés záloga mindig az alkalmazkodás

Nagy István: a mezőgazdaságban a siker, a túlélés záloga mindig az alkalmazkodás – Változtatnunk kell, alkalmazkodnunk kell a megváltozott körülményekhez, és aki gyorsabban, könnyebben alkalmazkodik, az lesz a sikeres – mondta Nagy István agrárminiszter. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a mostani szélsőséges időjárás következményeiről, a kárenyhítésről, az ársapka kivezetésének lehetőségéről, a magas élelmiszer-infláció magyarázatáról és kitért a fúrt és ásott kutak engedélyezési eljárására is.

Szép-kártyások figyelem! – Május 31-ig lehetséges a teljes összeget felhasználni, ezt követően 15 százalékos díj terheli a "bennragadt" pénzt.

Szőlő szaporítóanyag termesztők és forgalmazók, figyelem! Fontos határidő: május 20. – A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a szőlő szaporítóanyag-előállítással és forgalmazással foglalkozók figyelmét, hogy tevékenységüket május 20-ig kell bejelenteniük a Nébih honlapján megtalálható szemlebejelentő lapon. Az alábbiakban hasznos információkkal szolgálunk az egyes tevékenységekkel, az űrlapok letöltésével és beküldésével, valamint a származási igazolványokkal és a szőlőiskolai nyilvántartással kapcsolatban.

Újabb sikerek a Kiskultúrás Növényvédőszer-engedélyezési munkacsoportnak köszönhetően

Újabb sikerek a Kiskultúrás Növényvédőszer-engedélyezési munkacsoportnak köszönhetően – Korábbi jelentéseink alapján idén újabb növényvédelmi készítmények kaptak engedélyokirat kiterjesztést. A NAK célja, hogy tagjai számára megfelelő növényvédelmi technológiát biztosítson az egyes kiskultúrák vonatkozásában. Ezt a munkát a Nébih, FruitVeb, Dél-Kertész, NSZ és tagszervezetei az engedélyokirat tulajdonosok, GYSZT, Róna Mg-vel közösen végezzük. Tagjaink felől érkező igények alapján azonosítjuk azokat a kultúrákat és növényvédőszereket, melyre a legnagyobb szükség van az adott kiskultúrában.

Elektronikus ügyintézés a származási okmányhitelesítés iránti kérelmek esetében – 2023. április 17-től a származási okmányhitelesítéssel kapcsolatos ügyeket elektronikus felületen is szükséges intézni. A kereskedelmi okmányok, illetve ezek hitelesítése továbbra is papír formátumú marad, a felület a korábban kötelezően benyújtott kamarai kérelem mintát váltja fel.

Erdészeti szakmunkástanulók versenyeztek Ásotthalmon

Erdészeti szakmunkástanulók versenyeztek Ásotthalmon – Folyamatosan nő az érdeklődés az agrárszakképzés iránt, ahol az egyik legnépszerűbb ágazat az erdészeti. Az erdők gondozása, a növényvilág, a vadállomány védelme és az új erdők telepítése komoly szaktudást kíván, legyen az elméleti vagy gyakorlati munka, vagy ezek kombinációja.

Az Agrárminisztérium minden lehetséges módon segíti az ökológiai gazdálkodás hazai előmozdítását – Az Agrárminisztérium kiemelten fontos kérdésként kezeli a biológiai sokféleség megőrzését, és ezzel összefüggésben az ökológiai gazdálkodás támogatását. A jövőnk múlik azon, hogy képesek vagyunk-e a természeti erőforrások mennyiségéhez szabni az igényeinket, és megtaláljuk-e megújításuk lehetőségeit, mondta Nagy István agrárminiszter a XXXIII. Biokultúra Tudományos Napon, Budapesten.

Magyarország megtiltja a mezőgazdasági termékek importját Ukrajnából – A kormány elkötelezett a magyar gazdatársadalom érdekeinek képviselete mellett, éppen ezért érdemi uniós intézkedések hiányában Lengyelországhoz hasonlóan, átmeneti jelleggel megtiltja az Ukrajnából származó vagy onnan érkező gabona és olajosmagvak, valamint több más mezőgazdasági termék Magyarországra történő importálását – jelentette be Nagy István agrárminiszter.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés